ÚvodVidea / Václav Havel: Sám sobě...

Václav Havel: Sám sobě podezřelý (2. 12. 2014)

V souvislosti s 25. výročím prvního zvolení Václava Havla prezidentem republiky vydává Knihovna Václava Havla publikaci Sám sobě podezřelý. Soubor osobně laděných projevů z let 1990–1995 přibližuje myšlení Václava Havla nejen jako prezidenta-státníka a prezidenta-občana, ale též prezidenta-člověka. Publikaci uspořádala Anna Freimanová, předmluvu napsal Martin Palouš, doslov Michael Žantovský, fotografie Ondřej Němec.

„Celková otázka tedy zní: K jak hluboké zítřejší duchovní a mravní impotenci národa povede dnešní kastrace jeho kultury? Obávám se, že zhoubné společenské následky tu o mnoho let přežijí konkrétní politické zájmy, jež je vyvolaly. O to větší bude ovšem historická vina těch, kteří duchovní budoucnost národa obětovali zájmům své mocenské přítomnosti. “

Dopis Gustávu Husákovi – samizdatová esej, 8. duben 1975

Rozhovory Václava HavlaJan Lukeš: Právě proto, že jsem. Rozhovor s Ivanem M. HavlemPavel Juráček: Ze života tajtrlíků