ÚvodVidea / Kabinet Havel: Jsme v...

Kabinet Havel: Jsme v bezpečí? (4. 12. 2014)

ruhý díl nového debatního cyklu Divadla Husa na provázku a Knihovny Václava Havla Kabinet Havel 2014/2015 aneb Všechno, co potřebujeme, je pravda. Letos uplynulo sto let od vypuknutí 1. sv. války, stojíme na prahu nového konfliktu? Dá se světovým konfliktům zabránit? Může se Česká republika cítit v bezpečí? Hosté: Arm. gen. Petr Pavel, náčelník Generálního štábu, Alexandr Vondra, bývalý ministr obrany, Jiří Rajlich, Vojenský historický ústav. Otázky pokládá Renata Kalenská, mudruje do toho Petr Oslzlý.

„Mnozí dnešní Evropané či Američané pociťují bolestivě fakt, že euroamerická civilizace zničila svébytnost mimoevropských kultur, zakoušejí to jako svou vinu a cítí potřebu tuto vinu odčiňovat jakýmsi vciťováním se do jiných, přizpůsobováním se jim, podbízením se, touhou jim tak či onak „pomáhat“. To je podle mne falešná cesta… obsahuje opět onen známý pocit nadřazenosti… je to kolonialismus naruby. Je to intelektuálská křeč. Myslím, že si všichni nejlépe navzájem porozumíme, když si nebudeme na nic hrát, zůstaneme prostě všichni sami sebou a budeme se jen navzájem ctít a respektovat.“

Řeč při předávání Ceny Indíry Gándhíové, Dillí, 8. únor 1994

Rozhovory Václava HavlaJan Lukeš: Právě proto, že jsem. Rozhovor s Ivanem M. HavlemPavel Juráček: Ze života tajtrlíků