ÚvodVidea / Přirozená architektura -...

Přirozená architektura - hledání budoucnosti (8. 12. 2014)

Architekt Martin Rajniš se skupinou spolupracovníků vytvářejí po více než deset let řadu experimentálních staveb a hledají možné cesty budoucího vývoje architektury. Tomuto úsilí se dostává čím dál tím větší pozornosti i v mezinárodním kontextu (Global Award for Sustainable Architecture/Cena za udržitelnou architekturu Paříž 2014, Plischkeho cena Vídeň 2014, 3x nominace na Cenu Mies van der Rohe v letech 1997, 2004 a 2008). Přednáška byla věnována jak jednotlivým stavbám, tak i možným trendům budoucího vývoje ve světle stále rychlejších změn, které prožíváme. Přednášku moderoval novinář a předseda Správní rady Knihovny Václava Havla Jan Macháček.

„Nevěřím na tohle fátum a myslím si, že především my sami jsme strůjci svého osudu… Vždyť přece to, co se stalo, se nestalo proto, že jsme Češi a že Češi vždycky musí trpět od svých sousedů (neboť to je jejich „český úděl“), ale z důvodů docela jiných, konkrétnějších. “

Český úděl – esej, únor 1969

Václav Havel: Zápisky obviněnéhoHavel—Prigov a česká experimentální tvorbaZdeněk Lukeš: Praha Václava Havla