ÚvodVidea / Přirozená architektura -...

Přirozená architektura - hledání budoucnosti (8. 12. 2014)

Architekt Martin Rajniš se skupinou spolupracovníků vytvářejí po více než deset let řadu experimentálních staveb a hledají možné cesty budoucího vývoje architektury. Tomuto úsilí se dostává čím dál tím větší pozornosti i v mezinárodním kontextu (Global Award for Sustainable Architecture/Cena za udržitelnou architekturu Paříž 2014, Plischkeho cena Vídeň 2014, 3x nominace na Cenu Mies van der Rohe v letech 1997, 2004 a 2008). Přednáška byla věnována jak jednotlivým stavbám, tak i možným trendům budoucího vývoje ve světle stále rychlejších změn, které prožíváme. Přednášku moderoval novinář a předseda Správní rady Knihovny Václava Havla Jan Macháček.

„Po takových příhodách se pak objevuje zákonitě volání po další hegemonizaci společnosti: zbavíme se Židů, pak Němců, pak buržoazie, pak disidentů, pak Slováků – a kdo bude na řadě příště? Romové? Homosexuálové? Cizinci vůbec? A kdo tu zbude? Čistokrevní Čecháčkové se svým dvorečkem. Nejde jen o to, že takové postoje nebo dokonce taková politika jsou nemravné, jde i o to, že jsou sebevražedné.“

Zápis z 26. dubna 2005, Prosím stručně, 2006

Václav Havel: Zápisky obviněnéhoHavel—Prigov a česká experimentální tvorbaZdeněk Lukeš: Praha Václava Havla