ÚvodVidea / Přirozená architektura -...

Přirozená architektura - hledání budoucnosti (8. 12. 2014)

Architekt Martin Rajniš se skupinou spolupracovníků vytvářejí po více než deset let řadu experimentálních staveb a hledají možné cesty budoucího vývoje architektury. Tomuto úsilí se dostává čím dál tím větší pozornosti i v mezinárodním kontextu (Global Award for Sustainable Architecture/Cena za udržitelnou architekturu Paříž 2014, Plischkeho cena Vídeň 2014, 3x nominace na Cenu Mies van der Rohe v letech 1997, 2004 a 2008). Přednáška byla věnována jak jednotlivým stavbám, tak i možným trendům budoucího vývoje ve světle stále rychlejších změn, které prožíváme. Přednášku moderoval novinář a předseda Správní rady Knihovny Václava Havla Jan Macháček.

„Mnozí dnešní Evropané či Američané pociťují bolestivě fakt, že euroamerická civilizace zničila svébytnost mimoevropských kultur, zakoušejí to jako svou vinu a cítí potřebu tuto vinu odčiňovat jakýmsi vciťováním se do jiných, přizpůsobováním se jim, podbízením se, touhou jim tak či onak „pomáhat“. To je podle mne falešná cesta… obsahuje opět onen známý pocit nadřazenosti… je to kolonialismus naruby. Je to intelektuálská křeč. Myslím, že si všichni nejlépe navzájem porozumíme, když si nebudeme na nic hrát, zůstaneme prostě všichni sami sebou a budeme se jen navzájem ctít a respektovat.“

Řeč při předávání Ceny Indíry Gándhíové, Dillí, 8. únor 1994