ÚvodVidea / Přirozená architektura -...

Přirozená architektura - hledání budoucnosti (8. 12. 2014)

Architekt Martin Rajniš se skupinou spolupracovníků vytvářejí po více než deset let řadu experimentálních staveb a hledají možné cesty budoucího vývoje architektury. Tomuto úsilí se dostává čím dál tím větší pozornosti i v mezinárodním kontextu (Global Award for Sustainable Architecture/Cena za udržitelnou architekturu Paříž 2014, Plischkeho cena Vídeň 2014, 3x nominace na Cenu Mies van der Rohe v letech 1997, 2004 a 2008). Přednáška byla věnována jak jednotlivým stavbám, tak i možným trendům budoucího vývoje ve světle stále rychlejších změn, které prožíváme. Přednášku moderoval novinář a předseda Správní rady Knihovny Václava Havla Jan Macháček.

„Tento rok nezačal dobře. Ani pro svět, ani pro mne. Jeho počátek předznamenaly vlny tsunami. Člověk si musel klást otázku: Nechce nám tím naše planeta něco sdělit, před něčím nás varovat, k něčem nás vyzvat? Čili: Jde jen o jednu z miliard kosmických událostí tvořících dějiny světa, nebo jde ještě o něco jiného?“

Zápis z 13. dubna 2005, Prosím stručně, 2006

Václav Havel: Zápisky obviněnéhoHavel—Prigov a česká experimentální tvorbaZdeněk Lukeš: Praha Václava Havla