ÚvodVidea / Železná opona – horor...

Železná opona – horor minulosti a hrůzná vize budoucnosti (9. 12. 2014)

Uvedení knih historičky Anne Applebaum Železná opona a Mezi Východem a Západem. Autorka zkoumá, jak byl v demokratických společnostech po druhé světové válce zaváděn komunismus. Klidným, ale zdrcujícím způsobem líčí, jak byly politické strany, církve, média a nejrůznější instituce občanských společností, oslabovány a ničeny. Za využití nových archivních materiálů popisuje komunistické praktiky, které si zastrašováním, ponižováním a vražděním lidí klestily cestu k moci. A vypráví o životech jednotlivců, aby ukázala, jak rychle se lidé museli rozhodnout – zda bojovat, utéct nebo kolaborovat. O své práci na překladech knih hovořila a následnou debatu řídila Petruška Šustrová.

„Můj liknavý vztah ke studiu Kafkova díla vychází z z nejasného dojmu, že nemusím všechno opakovaně z Kafky číst, protože beztak vím, co v jeho díle mohu nalézt… Jsem dokonce v skrytu duše přesvědčen, že kdyby Kafka neexistoval a já uměl psát lépe, než umím, napsal bych celé jeho dílo já.“

Řeč při předávání čestného doktorátu Hebrejské univerzity, Jeruzalém, 26. duben 1990