ÚvodVidea / Železná opona – horor...

Železná opona – horor minulosti a hrůzná vize budoucnosti (9. 12. 2014)

Uvedení knih historičky Anne Applebaum Železná opona a Mezi Východem a Západem. Autorka zkoumá, jak byl v demokratických společnostech po druhé světové válce zaváděn komunismus. Klidným, ale zdrcujícím způsobem líčí, jak byly politické strany, církve, média a nejrůznější instituce občanských společností, oslabovány a ničeny. Za využití nových archivních materiálů popisuje komunistické praktiky, které si zastrašováním, ponižováním a vražděním lidí klestily cestu k moci. A vypráví o životech jednotlivců, aby ukázala, jak rychle se lidé museli rozhodnout – zda bojovat, utéct nebo kolaborovat. O své práci na překladech knih hovořila a následnou debatu řídila Petruška Šustrová.

„Je totiž vůbec otázka, zda „světlejší budoucnost“ je opravdu a vždy jen záležitostí nějakého vzdáleného „tam“. Co když je to naopak něco, co je už dávno zde, – a jenom naše slepota a slabost nám brání to kolem sebe a v sobě vidět a rozvíjet? “

Moc bezmocných – samizdatová esej, říjen 1978

Rozhovory Václava HavlaJan Lukeš: Právě proto, že jsem. Rozhovor s Ivanem M. HavlemPavel Juráček: Ze života tajtrlíků