ÚvodVidea / Železná opona – horor...

Železná opona – horor minulosti a hrůzná vize budoucnosti (9. 12. 2014)

Uvedení knih historičky Anne Applebaum Železná opona a Mezi Východem a Západem. Autorka zkoumá, jak byl v demokratických společnostech po druhé světové válce zaváděn komunismus. Klidným, ale zdrcujícím způsobem líčí, jak byly politické strany, církve, média a nejrůznější instituce občanských společností, oslabovány a ničeny. Za využití nových archivních materiálů popisuje komunistické praktiky, které si zastrašováním, ponižováním a vražděním lidí klestily cestu k moci. A vypráví o životech jednotlivců, aby ukázala, jak rychle se lidé museli rozhodnout – zda bojovat, utéct nebo kolaborovat. O své práci na překladech knih hovořila a následnou debatu řídila Petruška Šustrová.

„Uvažuji-li jako to, co ze mne tento svět dělá – totiž jako lidské identity zbavený šroubek gigantického soustrojí –, pak opravdu nemohu dělat nic: ničení zeměkoule, ohlupování národů a výrobu tisíců nových termojaderných bomb samozřejmě nezastavím. Uvažuji-li však jako to, čím každý z nás původně je, resp. čím každý z nás má – nezávisle na stavu světa – základní možnost se stát, totiž jako svéprávná lidská bytost, schopná odpovědnosti ke světu a za svět, pak samozřejmě mohu dělat mnoho.“

Dopisy Olze – eseje psané ve vězení, dopis, 6. březen 1982