ÚvodVidea / Železná opona – horor...

Železná opona – horor minulosti a hrůzná vize budoucnosti (9. 12. 2014)

Uvedení knih historičky Anne Applebaum Železná opona a Mezi Východem a Západem. Autorka zkoumá, jak byl v demokratických společnostech po druhé světové válce zaváděn komunismus. Klidným, ale zdrcujícím způsobem líčí, jak byly politické strany, církve, média a nejrůznější instituce občanských společností, oslabovány a ničeny. Za využití nových archivních materiálů popisuje komunistické praktiky, které si zastrašováním, ponižováním a vražděním lidí klestily cestu k moci. A vypráví o životech jednotlivců, aby ukázala, jak rychle se lidé museli rozhodnout – zda bojovat, utéct nebo kolaborovat. O své práci na překladech knih hovořila a následnou debatu řídila Petruška Šustrová.

„Tento rok nezačal dobře. Ani pro svět, ani pro mne. Jeho počátek předznamenaly vlny tsunami. Člověk si musel klást otázku: Nechce nám tím naše planeta něco sdělit, před něčím nás varovat, k něčem nás vyzvat? Čili: Jde jen o jednu z miliard kosmických událostí tvořících dějiny světa, nebo jde ještě o něco jiného?“

Zápis z 13. dubna 2005, Prosím stručně, 2006