ÚvodVidea / Železná opona – horor...

Železná opona – horor minulosti a hrůzná vize budoucnosti (9. 12. 2014)

Uvedení knih historičky Anne Applebaum Železná opona a Mezi Východem a Západem. Autorka zkoumá, jak byl v demokratických společnostech po druhé světové válce zaváděn komunismus. Klidným, ale zdrcujícím způsobem líčí, jak byly politické strany, církve, média a nejrůznější instituce občanských společností, oslabovány a ničeny. Za využití nových archivních materiálů popisuje komunistické praktiky, které si zastrašováním, ponižováním a vražděním lidí klestily cestu k moci. A vypráví o životech jednotlivců, aby ukázala, jak rychle se lidé museli rozhodnout – zda bojovat, utéct nebo kolaborovat. O své práci na překladech knih hovořila a následnou debatu řídila Petruška Šustrová.

„Vůbec mne netrápí tak zvané rozpory různých myšlenkových systémů a nepřipadá mi vůbec nijak zvrácené počínat si v tomto směru zcela „situačně“: když mi určitý termín, určitá terminologie nebo určitá teorie připadá v některé konkrétní situaci jako výstižná, nemám vůbec žádné zábrany ji plně exploatovat (a vůbec mi nevadí, jevím-li se v takovém okamžiku jako epigon), zároveň se tím ale vůbec necítím zavázán k jakékoli „věrnosti“.“

Dopisy Olze – eseje psané ve vězení, dopis, 1. květen 1981

Václav Havel: Zápisky obviněnéhoHavel—Prigov a česká experimentální tvorbaZdeněk Lukeš: Praha Václava Havla