ÚvodVidea / Ženy v politice po roce 89...

Ženy v politice po roce 89 (15. 12. 2014)

Debata, moderovaná Janou Šmídovou, byla ohlédnutím za uplynulými 25 lety z pohledu účasti žen v politickém dění. Hosté: Jana Chržová - spoluzakladatelka a dlouholetá ředitelka Českého helsinského výboru, disidentka, fotografka a předsedkyně České ženské lobby; Ing. Květoslava Kořínková – vysokoškolská pedagožka a politička v prvních polistopadových vládách, členka ČSVTS; Miluše Horská – místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR a vysokoškolská pedagožka. Akci pořádalo Fórum 50% ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla za podpory Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

„Do „rodiny člověka“ máme velmi daleko; dokonce se tomu ideálu spíš vzdalujeme než přibližujeme. Zájmy osobní, sobecké, státní, národní, skupinové i – chcete-li – firemní stále ještě povážlivě převládají nad zájmy vskutku obecnými a globálními. Stále jsme ještě poplatni zhoubnému a veskrze pyšnému dojmu, že člověk je vrcholem stvoření a nikoli jen jeho součástí a že tudíž smí cokoli. Stále ještě mnoho lidí říká, že jim nejde o sebe, ale o věc, ale přitom jim jde prokazatelně o sebe a nikoli o věc. Stále ještě ničíme planetu, která nám byla svěřena, i její okolí. Stále ještě zavíráme oči před rostoucími sociálními, civilizačními i etnicko-kulturními konflikty dnešního světa. Čas od času říkáme, že anonymní megamašinerie, které jsme si vytvořili, nám neslouží, ale naopak nás zotročují, stále ale nic neděláme pro to, aby tomu tak nebylo.“

Projev pro obě sněmovny Kongresu USA, Washington, 21. únor 1990

Rozhovory Václava HavlaJan Lukeš: Právě proto, že jsem. Rozhovor s Ivanem M. HavlemPavel Juráček: Ze života tajtrlíků