ÚvodVidea / Ženy v politice po roce 89...

Ženy v politice po roce 89 (15. 12. 2014)

Debata, moderovaná Janou Šmídovou, byla ohlédnutím za uplynulými 25 lety z pohledu účasti žen v politickém dění. Hosté: Jana Chržová - spoluzakladatelka a dlouholetá ředitelka Českého helsinského výboru, disidentka, fotografka a předsedkyně České ženské lobby; Ing. Květoslava Kořínková – vysokoškolská pedagožka a politička v prvních polistopadových vládách, členka ČSVTS; Miluše Horská – místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR a vysokoškolská pedagožka. Akci pořádalo Fórum 50% ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla za podpory Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

„Mnozí dnešní Evropané či Američané pociťují bolestivě fakt, že euroamerická civilizace zničila svébytnost mimoevropských kultur, zakoušejí to jako svou vinu a cítí potřebu tuto vinu odčiňovat jakýmsi vciťováním se do jiných, přizpůsobováním se jim, podbízením se, touhou jim tak či onak „pomáhat“. To je podle mne falešná cesta… obsahuje opět onen známý pocit nadřazenosti… je to kolonialismus naruby. Je to intelektuálská křeč. Myslím, že si všichni nejlépe navzájem porozumíme, když si nebudeme na nic hrát, zůstaneme prostě všichni sami sebou a budeme se jen navzájem ctít a respektovat.“

Řeč při předávání Ceny Indíry Gándhíové, Dillí, 8. únor 1994

Jan Lukeš: Právě proto, že jsem. Rozhovor s Ivanem M. HavlemPavel Juráček: Ze života tajtrlíkůPomozte nám prošlápnout Havel Walk!