ÚvodVidea / Čtení básníků Opusu (9....

Čtení básníků Opusu (9. 1. 2015)

Nakladatelství Opus sídlící ve Zblově vydává od roku 1999 především poezii, ale také v českém prostředí méně známé prozaiky (Robert Walser, Arno Schmidt). Vyšly tu překlady básní Vladislava Chodaseviče, Yvese Bonnefoya, Czesława Miłosze, Wallace Stevense, eseje Zbigniewa Herberta. Nedílnou součástí edičního plánu jsou sbírky českých básníků Petra Halmaye, Jiřího Červenky a Štěpána Noska. Během večera v Knihovně Václava Havla uvedeny nově vydané knihy: Carl Seelig Putování s Robertem Walserem, Arno Schmidt Brandovo blato, Josef Hrdlička Kočka v ohni. Své verše zde četli básníci Jiří Červenka, Justin Quinn, Štěpán Nosek, Josef Hrdlička a Petr Halmay.

„Celková otázka tedy zní: K jak hluboké zítřejší duchovní a mravní impotenci národa povede dnešní kastrace jeho kultury? Obávám se, že zhoubné společenské následky tu o mnoho let přežijí konkrétní politické zájmy, jež je vyvolaly. O to větší bude ovšem historická vina těch, kteří duchovní budoucnost národa obětovali zájmům své mocenské přítomnosti. “

Dopis Gustávu Husákovi – samizdatová esej, 8. duben 1975

Václav Havel: Zápisky obviněnéhoHavel—Prigov a česká experimentální tvorbaZdeněk Lukeš: Praha Václava Havla