ÚvodVidea / Pražský Hrad za Václava...

Pražský Hrad za Václava Havla 1990–1992 (14. 01. 2015)

Příchod Václava Havla a jeho přátel na Pražský hrad, otevírání a zpřístupnění Pražského hradu veřejnosti jako symbol otevírání se československé společnosti světu, návrat kultury na Pražský hrad a mnoho jiných témat a zkušeností nejbližších přátel a spolupracovníků. Hosté: Miroslav Masák, Petr Oslzlý, Ivona Raimanová.

„Mnozí dnešní Evropané či Američané pociťují bolestivě fakt, že euroamerická civilizace zničila svébytnost mimoevropských kultur, zakoušejí to jako svou vinu a cítí potřebu tuto vinu odčiňovat jakýmsi vciťováním se do jiných, přizpůsobováním se jim, podbízením se, touhou jim tak či onak „pomáhat“. To je podle mne falešná cesta… obsahuje opět onen známý pocit nadřazenosti… je to kolonialismus naruby. Je to intelektuálská křeč. Myslím, že si všichni nejlépe navzájem porozumíme, když si nebudeme na nic hrát, zůstaneme prostě všichni sami sebou a budeme se jen navzájem ctít a respektovat.“

Řeč při předávání Ceny Indíry Gándhíové, Dillí, 8. únor 1994