ÚvodVidea / Tábor smrti Lety (16. 2....

Tábor smrti Lety (16. 2. 2015)

Cikánský tábor smrti Lety u Písku jako české trauma 20. a 21. století. Prasečák na místě genocidy dodnes zůstává palčivou a nezodpovězenou otázkou. Debata nad právě vyšlou knihou badatele Paula Polanského Tábor smrti Lety (Antifašistická akce, 2014). Hosté: historik Michal Schuster (Muzeum romské kultury), romský antifašista Jozef Miker, romistka Helena Sadílková (FF UK), novinář Jindřich Šídlo a aktivista Helsinského občanského shromáždění Václav Trojan. Večer moderoval novinář Petr Třešňák.

„Jako bych pořád někoho čekal. Ale koho? Neznámého a neohlášeného hosta? Neznámou krasavici či ctitelku?… Mám jediné vysvětlení: snažím se být trvale připraven na poslední soud. Na soud, kterému nezůstane nic utajeno… Předpokládám zřejmě, že nejvyšší soudce je pedant jako já.“

Zápis z 5. prosince 2005, Prosím stručně, 2006