ÚvodVidea / Tábor smrti Lety (16. 2....

Tábor smrti Lety (16. 2. 2015)

Cikánský tábor smrti Lety u Písku jako české trauma 20. a 21. století. Prasečák na místě genocidy dodnes zůstává palčivou a nezodpovězenou otázkou. Debata nad právě vyšlou knihou badatele Paula Polanského Tábor smrti Lety (Antifašistická akce, 2014). Hosté: historik Michal Schuster (Muzeum romské kultury), romský antifašista Jozef Miker, romistka Helena Sadílková (FF UK), novinář Jindřich Šídlo a aktivista Helsinského občanského shromáždění Václav Trojan. Večer moderoval novinář Petr Třešňák.

„Bytí má zkrátka paměť. A tedy i moje maličkost – buržoazní dítě, laborant, voják, kulisák, divadelní autor, disident, vězeň, prezident, penzista, veřejný fenomén a poustevník, údajný hrdina a tajný strašpytel – tu bude navždy. Respektive ne tu, ale kdesi. Nikoli však jinde. Kdesi tu.“

Zápis z 5. prosince 2005, Prosím stručně, 2006