ÚvodVidea / Tomáš Glanc: Psychedelická...

Tomáš Glanc: Psychedelická poetika v Rusku (12. 3. 2015)

Druhý večer rusisty Tomáše Glance (Universität Zürich) z přednáškového cyklu Živé duše: aktuální ruská kultura a její české souvislosti. Změněné stavy vědomí vnímali jako strhující už představitelé ruského symbolismu na přelomu 19. a 20. století, nepočítáme-li ještě dřívější významnou roli opia v duševním životě Anny Kareniny z románu Lva Tolstého. Také Michail Bulgakov se zařadil k literátům, kteří mistrovsky popsali, jak může se skutečností zatočit pravidelný příjem morfia. V současné próze se psychedelická perspektiva stává jednou z významných vypravěčských strategií, jak o tom svědčí i dílo autorů známých z českých překladů: Vladimira Sorokina, Viktora Pelevina, Pavla Pepperštejna. Sorokinův poslední román Telurie, předpovídající separatistické lokální války na evropském území, se podle drogy proměňující realitu dokonce nazývá.

„Celková otázka tedy zní: K jak hluboké zítřejší duchovní a mravní impotenci národa povede dnešní kastrace jeho kultury? Obávám se, že zhoubné společenské následky tu o mnoho let přežijí konkrétní politické zájmy, jež je vyvolaly. O to větší bude ovšem historická vina těch, kteří duchovní budoucnost národa obětovali zájmům své mocenské přítomnosti. “

Dopis Gustávu Husákovi – samizdatová esej, 8. duben 1975