ÚvodVidea / Tomáš Glanc: Psychedelická...

Tomáš Glanc: Psychedelická poetika v Rusku (12. 3. 2015)

Druhý večer rusisty Tomáše Glance (Universität Zürich) z přednáškového cyklu Živé duše: aktuální ruská kultura a její české souvislosti. Změněné stavy vědomí vnímali jako strhující už představitelé ruského symbolismu na přelomu 19. a 20. století, nepočítáme-li ještě dřívější významnou roli opia v duševním životě Anny Kareniny z románu Lva Tolstého. Také Michail Bulgakov se zařadil k literátům, kteří mistrovsky popsali, jak může se skutečností zatočit pravidelný příjem morfia. V současné próze se psychedelická perspektiva stává jednou z významných vypravěčských strategií, jak o tom svědčí i dílo autorů známých z českých překladů: Vladimira Sorokina, Viktora Pelevina, Pavla Pepperštejna. Sorokinův poslední román Telurie, předpovídající separatistické lokální války na evropském území, se podle drogy proměňující realitu dokonce nazývá.

„Do „rodiny člověka“ máme velmi daleko; dokonce se tomu ideálu spíš vzdalujeme než přibližujeme. Zájmy osobní, sobecké, státní, národní, skupinové i – chcete-li – firemní stále ještě povážlivě převládají nad zájmy vskutku obecnými a globálními. Stále jsme ještě poplatni zhoubnému a veskrze pyšnému dojmu, že člověk je vrcholem stvoření a nikoli jen jeho součástí a že tudíž smí cokoli. Stále ještě mnoho lidí říká, že jim nejde o sebe, ale o věc, ale přitom jim jde prokazatelně o sebe a nikoli o věc. Stále ještě ničíme planetu, která nám byla svěřena, i její okolí. Stále ještě zavíráme oči před rostoucími sociálními, civilizačními i etnicko-kulturními konflikty dnešního světa. Čas od času říkáme, že anonymní megamašinerie, které jsme si vytvořili, nám neslouží, ale naopak nás zotročují, stále ale nic neděláme pro to, aby tomu tak nebylo.“

Projev pro obě sněmovny Kongresu USA, Washington, 21. únor 1990

Rozhovory Václava HavlaJan Lukeš: Právě proto, že jsem. Rozhovor s Ivanem M. HavlemPavel Juráček: Ze života tajtrlíků