ÚvodVidea / Genocida Arménů během...

Genocida Arménů během první světové války (9. 4. 2015)

Letos uplyne 100 let od vyvraždění statisíců Arménů v Osmanské říši. O kořenech genocidy, jejím popírání i reflexi v Knihovně Václava Havla diskutovati armenisté Haig Utidjian a Milada Kiliánová z FF UK a Šimon Krbec, pracovník ETF UK a Výzkumného centra archeologie zla. Diskusi moderoval historik Petr Šulc.

„Celková otázka tedy zní: K jak hluboké zítřejší duchovní a mravní impotenci národa povede dnešní kastrace jeho kultury? Obávám se, že zhoubné společenské následky tu o mnoho let přežijí konkrétní politické zájmy, jež je vyvolaly. O to větší bude ovšem historická vina těch, kteří duchovní budoucnost národa obětovali zájmům své mocenské přítomnosti. “

Dopis Gustávu Husákovi – samizdatová esej, 8. duben 1975

Václav Havel: Zápisky obviněnéhoHavel—Prigov a česká experimentální tvorbaZdeněk Lukeš: Praha Václava Havla