ÚvodVidea / Marek Orko Vácha: od...

Marek Orko Vácha: od eugeniky 19. století po projekt lidského genomu (15. 4. 2015)

Marek Orko Vácha v Knihovně Václava Havla To, co příroda konala eóny věků slepě a náhodně, budeme nyní provádět rychle a cíleně. V roce 1859 publikoval Charles Darwin své nejslavnější dílo, ze kterého se po čase logicky inspirovala eugenika jako snaha o vylepšení lidského pokolení. Pozitivní eugenika, snaha rozmnožit vhodné, se nikdy příliš nerozvinula. Negativní eugenika, snaha eliminovat nevhodné, se naneštěstí rozvinula se všemi děsivými následky, které sahají až k Osvětimi. V osmdesátých letech vznikla myšlenka přečíst lidský genom - z obav před novodobou eugenikou byly 3 % ročního rozpočtu věnovány na etickou rozvahu celé věci. Vznikl tak nejdotovanější etický projekt v historii planety.

„Do „rodiny člověka“ máme velmi daleko; dokonce se tomu ideálu spíš vzdalujeme než přibližujeme. Zájmy osobní, sobecké, státní, národní, skupinové i – chcete-li – firemní stále ještě povážlivě převládají nad zájmy vskutku obecnými a globálními. Stále jsme ještě poplatni zhoubnému a veskrze pyšnému dojmu, že člověk je vrcholem stvoření a nikoli jen jeho součástí a že tudíž smí cokoli. Stále ještě mnoho lidí říká, že jim nejde o sebe, ale o věc, ale přitom jim jde prokazatelně o sebe a nikoli o věc. Stále ještě ničíme planetu, která nám byla svěřena, i její okolí. Stále ještě zavíráme oči před rostoucími sociálními, civilizačními i etnicko-kulturními konflikty dnešního světa. Čas od času říkáme, že anonymní megamašinerie, které jsme si vytvořili, nám neslouží, ale naopak nás zotročují, stále ale nic neděláme pro to, aby tomu tak nebylo.“

Projev pro obě sněmovny Kongresu USA, Washington, 21. únor 1990

Jan Lukeš: Právě proto, že jsem. Rozhovor s Ivanem M. HavlemPavel Juráček: Ze života tajtrlíkůPomozte nám prošlápnout Havel Walk!