ÚvodVidea / Kočka, která nikdy nespí...

Kočka, která nikdy nespí (17. 6. 2015)

Netradiční a originální setkání s paní Jiřinou Šiklovou u příležitosti jejího životního jubilea. Večer ve stylu jednoho velkého blahopřání úžasné dámě disentu představí druhé, rozšířené vydání knihy Kočka, která nikdy nespí, uspořádané Vilémem Prečanem jako hold paní Jiřině již před deseti lety. Zároveň v jeho průběhu byla uvedena kniha dopisů Jiřina Šiklová z vězení (Ruzyně) 1981–1982. V pořadatelském úsilí se spojilo Československé dokumentační středisko, Nadace Charty 77 a Knihovna Václava Havla.

„Mnozí dnešní Evropané či Američané pociťují bolestivě fakt, že euroamerická civilizace zničila svébytnost mimoevropských kultur, zakoušejí to jako svou vinu a cítí potřebu tuto vinu odčiňovat jakýmsi vciťováním se do jiných, přizpůsobováním se jim, podbízením se, touhou jim tak či onak „pomáhat“. To je podle mne falešná cesta… obsahuje opět onen známý pocit nadřazenosti… je to kolonialismus naruby. Je to intelektuálská křeč. Myslím, že si všichni nejlépe navzájem porozumíme, když si nebudeme na nic hrát, zůstaneme prostě všichni sami sebou a budeme se jen navzájem ctít a respektovat.“

Řeč při předávání Ceny Indíry Gándhíové, Dillí, 8. únor 1994