ÚvodVidea / Michael Žantovský: Havel...

Michael Žantovský: Havel můj osud (8. 9. 2015)

Michael Žantovský, od 1. září ředitel Knihovny Václava Havla, zahájil „klubovou“ sezónu 2015/2016 Knihovny čtením ze svého úspěšného životopisu Havel. O knize, Havlovi a lecčems jiném vedl s autorem rozhovor psychiatr Cyril Höschl. S hudebním komentářem doby vystoupil Vladimír Merta.

„Technika – toto dítě moderní vědy jakožto dítěte novověké metafyziky – se vymkla člověku z rukou, přestala mu sloužit, zotročila ho a donutila, aby jí asistoval u přípravy své vlastní zkázy. A člověk nezná východisko: nedisponuje myšlenkou, vírou a tím méně nějakým politickým konceptem, který by mu vrátil situaci do jeho rukou; bezmocně přihlíží, jak onen chladně fungující stroj, který vytvořil, ho nezadržitelně pohlcuje a vytrhuje ze všech jeho přirozených vazeb (například z jeho „domova“ v nejrůznějším slova smyslu, včetně jeho domova v biosféře), jak ho vzdaluje zkušenosti bytí a uvrhuje do „světa jsoucen“.“

Moc bezmocných – samizdatová esej, říjen 1978

Rozhovory Václava HavlaJan Lukeš: Právě proto, že jsem. Rozhovor s Ivanem M. HavlemPavel Juráček: Ze života tajtrlíků