ÚvodVidea / Liao I-Wu: Broken Words (25....

Liao I-Wu: Broken Words (25. 9. 2015)

Liao I-wu – významný čínský básník, hudebník, reportér, disident, politický vězeň a, jak sám říká, „nezávislý výzkumník nejnižších vrstev čínské společnosti “. Po roce 2012 přesídlil po dobrodružné pěší cestě přes vietnamské hranice do Berlína. Je držitelem několika významných literárních ocenění, naposledy Ceny sourozenců Schollových či Mírové ceny německých knihkupců. Cílem Broken words – společným projektem Liao I-wua, plzeňského básníka Ivo Hucla, skladatele a multiinstrumentalisty Tomáše Vtípila, hudebníka a básníka Pavla Zajíčka a filmařky Petry Bučkové – je překlenout hranice mezi rozdílnými kulturami, odlišnými jazyky, různými filozofickými koncepty i uměleckými žánry. Z čínštiny a do čínštiny tlumočila Zuzana Li.

„Celková otázka tedy zní: K jak hluboké zítřejší duchovní a mravní impotenci národa povede dnešní kastrace jeho kultury? Obávám se, že zhoubné společenské následky tu o mnoho let přežijí konkrétní politické zájmy, jež je vyvolaly. O to větší bude ovšem historická vina těch, kteří duchovní budoucnost národa obětovali zájmům své mocenské přítomnosti. “

Dopis Gustávu Husákovi – samizdatová esej, 8. duben 1975