ÚvodVidea / Ruská občanská společnost...

Ruská občanská společnost v tichém vzdoru (7. 10. 2015)

Jaké jsou perspektivy rozvoje občanské společnosti v dnešním Rusku? A jakou roli v tom mohou sehrát nevládní organizace, které se v posledních letech nacházejí pod tlakem Putinova režimu? O těchto a dalších aktuálních otázkách dnešního Ruska v Knihovně Václava Havla diskutovali ředitel Fondu Borise Jelcina Alexandr Drozdov, bývalý velvyslanec v Moskvě Petr Kolář a rusista Jan Machonin. Tlumočení: Karina Vartanian.

„Celková otázka tedy zní: K jak hluboké zítřejší duchovní a mravní impotenci národa povede dnešní kastrace jeho kultury? Obávám se, že zhoubné společenské následky tu o mnoho let přežijí konkrétní politické zájmy, jež je vyvolaly. O to větší bude ovšem historická vina těch, kteří duchovní budoucnost národa obětovali zájmům své mocenské přítomnosti. “

Dopis Gustávu Husákovi – samizdatová esej, 8. duben 1975