ÚvodVidea / Sektání s Aj Wej-wejem (5....

Sektání s Aj Wej-wejem (5. 2. 2016)

Setkání s jedním z nejznámějších současných čínských umělců Aj Wej-wejem, který přijal pozvání Národní galerie v Praze k příležitosti zahájení jeho výstavy Zvěrokruh. S ředitelem NG Jiřím Fajtem a sinoložkou Olgou Lomovou z Filozofické fakulty Univerzita Karlova v Praze Aj Wej-wej diskutoval nejen o tvorbě, ale také o politické a lidskoprávní situaci v dnešní Číně. Debatu uvedl ředitel KnVH Michael Žantovský.

„Mnozí dnešní Evropané či Američané pociťují bolestivě fakt, že euroamerická civilizace zničila svébytnost mimoevropských kultur, zakoušejí to jako svou vinu a cítí potřebu tuto vinu odčiňovat jakýmsi vciťováním se do jiných, přizpůsobováním se jim, podbízením se, touhou jim tak či onak „pomáhat“. To je podle mne falešná cesta… obsahuje opět onen známý pocit nadřazenosti… je to kolonialismus naruby. Je to intelektuálská křeč. Myslím, že si všichni nejlépe navzájem porozumíme, když si nebudeme na nic hrát, zůstaneme prostě všichni sami sebou a budeme se jen navzájem ctít a respektovat.“

Řeč při předávání Ceny Indíry Gándhíové, Dillí, 8. únor 1994