ÚvodVidea / Sylvie Richterová: Eseje o...

Sylvie Richterová: Eseje o české literatuře (2. 2. 2016)

Esejistka a spisovatelka Sylvie Richterová představí svou novou knihu Eseje o české literatuře (Pulchra, 2016), která je podstatným výborem jejích textů z let 1975–2015. Začíná Švejkovou cestou labyrintem nesmyslu a končí cestou Komenského poutníka za poznáním a spásou. Richterová převrací běžné stereotypy, když vyzvedá Haškovo geniální pojednání idiocie, stěžejní existenciální otázky Karla Čapka nebo mystické aspekty díla Hrabalova. Zkušenost totality považuje za klíč k pochopení komunikační, morální a kulturní krize současného světa a konfrontuje ji s básnickým slovem Holana, Skácela, Koláře, Kabeše, Wernische, Krále, Brouska či Jirouse… O autorce a jejím díle hovořili editoři Jan Šulc a Petr Šrámek.

„Celková otázka tedy zní: K jak hluboké zítřejší duchovní a mravní impotenci národa povede dnešní kastrace jeho kultury? Obávám se, že zhoubné společenské následky tu o mnoho let přežijí konkrétní politické zájmy, jež je vyvolaly. O to větší bude ovšem historická vina těch, kteří duchovní budoucnost národa obětovali zájmům své mocenské přítomnosti. “

Dopis Gustávu Husákovi – samizdatová esej, 8. duben 1975

Jan Lukeš: Právě proto, že jsem. Rozhovor s Ivanem M. HavlemPavel Juráček: Ze života tajtrlíkůPomozte nám prošlápnout Havel Walk!