ÚvodVidea / Nová levice po česku:...

Nová levice po česku: Havlova Moc bezmocných v západním kontextu (6. 4. 2016)

Na konci šedesátých let odmítla nová levice spolu s kapitalismem Západu i byrokratismus sovětského Východu a spolu s ním i západní odborové centrály a politické strany – sociálně-demokratické i komunistické. Proti jejich hierarchické a centralizované organizaci „svrchu“ postavila anarchickou a decentralizovanou samo-organizaci „zespodu“. Proti jejich plánům na transformaci společnosti prostřednictvím moci státu vyzývala k proměně života povstávající z bezprostředních rozhodnutí jednotlivců. Na místo utopií, jež měly nastat po příchodu zářných zítřků, „tam a potom“, postavila revoluci naší každodennosti, „zde a nyní“.

„Můj liknavý vztah ke studiu Kafkova díla vychází z z nejasného dojmu, že nemusím všechno opakovaně z Kafky číst, protože beztak vím, co v jeho díle mohu nalézt… Jsem dokonce v skrytu duše přesvědčen, že kdyby Kafka neexistoval a já uměl psát lépe, než umím, napsal bych celé jeho dílo já.“

Řeč při předávání čestného doktorátu Hebrejské univerzity, Jeruzalém, 26. duben 1990

Rozhovory Václava HavlaJan Lukeš: Právě proto, že jsem. Rozhovor s Ivanem M. HavlemPavel Juráček: Ze života tajtrlíků