ÚvodVidea / Nová levice po česku:...

Nová levice po česku: Havlova Moc bezmocných v západním kontextu (6. 4. 2016)

Na konci šedesátých let odmítla nová levice spolu s kapitalismem Západu i byrokratismus sovětského Východu a spolu s ním i západní odborové centrály a politické strany – sociálně-demokratické i komunistické. Proti jejich hierarchické a centralizované organizaci „svrchu“ postavila anarchickou a decentralizovanou samo-organizaci „zespodu“. Proti jejich plánům na transformaci společnosti prostřednictvím moci státu vyzývala k proměně života povstávající z bezprostředních rozhodnutí jednotlivců. Na místo utopií, jež měly nastat po příchodu zářných zítřků, „tam a potom“, postavila revoluci naší každodennosti, „zde a nyní“.

„Uvažuji-li jako to, co ze mne tento svět dělá – totiž jako lidské identity zbavený šroubek gigantického soustrojí –, pak opravdu nemohu dělat nic: ničení zeměkoule, ohlupování národů a výrobu tisíců nových termojaderných bomb samozřejmě nezastavím. Uvažuji-li však jako to, čím každý z nás původně je, resp. čím každý z nás má – nezávisle na stavu světa – základní možnost se stát, totiž jako svéprávná lidská bytost, schopná odpovědnosti ke světu a za svět, pak samozřejmě mohu dělat mnoho.“

Dopisy Olze – eseje psané ve vězení, dopis, 6. březen 1982