ÚvodVidea / Nová levice po česku:...

Nová levice po česku: Havlova Moc bezmocných v západním kontextu (6. 4. 2016)

Na konci šedesátých let odmítla nová levice spolu s kapitalismem Západu i byrokratismus sovětského Východu a spolu s ním i západní odborové centrály a politické strany – sociálně-demokratické i komunistické. Proti jejich hierarchické a centralizované organizaci „svrchu“ postavila anarchickou a decentralizovanou samo-organizaci „zespodu“. Proti jejich plánům na transformaci společnosti prostřednictvím moci státu vyzývala k proměně života povstávající z bezprostředních rozhodnutí jednotlivců. Na místo utopií, jež měly nastat po příchodu zářných zítřků, „tam a potom“, postavila revoluci naší každodennosti, „zde a nyní“.

„Celková otázka tedy zní: K jak hluboké zítřejší duchovní a mravní impotenci národa povede dnešní kastrace jeho kultury? Obávám se, že zhoubné společenské následky tu o mnoho let přežijí konkrétní politické zájmy, jež je vyvolaly. O to větší bude ovšem historická vina těch, kteří duchovní budoucnost národa obětovali zájmům své mocenské přítomnosti. “

Dopis Gustávu Husákovi – samizdatová esej, 8. duben 1975

Václav Havel: Zápisky obviněnéhoHavel—Prigov a česká experimentální tvorbaZdeněk Lukeš: Praha Václava Havla