ÚvodVidea / Uprchlická krize v ČR a v...

Uprchlická krize v ČR a v Německu (17. 3. 2016)

Debaty o současné společenské, politické a mediální atmosféře a rozdílech v „českém“ a „německém“ pohledu na uprchlickou krizi se zúčastní německé osobnosti, které jsou dlouhodobě spojeny s českým prostředím. Pozvání přijali novinář Hans-Jörg Schmidt, zpravodaj Die Welt v ČR, novinářka Silja Schultheis, historik Thomas Oellermann (Friedrich-Ebert-Stiftung v ČR) a architekta Susanne Spurná. Debatu moderuje Tomáš Lindner.

„Celková otázka tedy zní: K jak hluboké zítřejší duchovní a mravní impotenci národa povede dnešní kastrace jeho kultury? Obávám se, že zhoubné společenské následky tu o mnoho let přežijí konkrétní politické zájmy, jež je vyvolaly. O to větší bude ovšem historická vina těch, kteří duchovní budoucnost národa obětovali zájmům své mocenské přítomnosti. “

Dopis Gustávu Husákovi – samizdatová esej, 8. duben 1975