ÚvodVidea / Uprchlická krize v ČR a v...

Uprchlická krize v ČR a v Německu (17. 3. 2016)

Debaty o současné společenské, politické a mediální atmosféře a rozdílech v „českém“ a „německém“ pohledu na uprchlickou krizi se zúčastní německé osobnosti, které jsou dlouhodobě spojeny s českým prostředím. Pozvání přijali novinář Hans-Jörg Schmidt, zpravodaj Die Welt v ČR, novinářka Silja Schultheis, historik Thomas Oellermann (Friedrich-Ebert-Stiftung v ČR) a architekta Susanne Spurná. Debatu moderuje Tomáš Lindner.

„Do „rodiny člověka“ máme velmi daleko; dokonce se tomu ideálu spíš vzdalujeme než přibližujeme. Zájmy osobní, sobecké, státní, národní, skupinové i – chcete-li – firemní stále ještě povážlivě převládají nad zájmy vskutku obecnými a globálními. Stále jsme ještě poplatni zhoubnému a veskrze pyšnému dojmu, že člověk je vrcholem stvoření a nikoli jen jeho součástí a že tudíž smí cokoli. Stále ještě mnoho lidí říká, že jim nejde o sebe, ale o věc, ale přitom jim jde prokazatelně o sebe a nikoli o věc. Stále ještě ničíme planetu, která nám byla svěřena, i její okolí. Stále ještě zavíráme oči před rostoucími sociálními, civilizačními i etnicko-kulturními konflikty dnešního světa. Čas od času říkáme, že anonymní megamašinerie, které jsme si vytvořili, nám neslouží, ale naopak nás zotročují, stále ale nic neděláme pro to, aby tomu tak nebylo.“

Projev pro obě sněmovny Kongresu USA, Washington, 21. únor 1990