ÚvodVidea / Dvanáct let členství ČR v...

Dvanáct let členství ČR v EU: Splnila se naše i bruselská očekávání? (26. 4. 2016)

Institut mezinárodních studií FSV UK, Knihovna Václava Havla a EUROPEUM pořádají veřejnou diskusi u příležitosti výročí vstupu České republiky do Evropské unie. Co vstup přinesl České republice jak z hlediska vnitřního vývoje, tak jejího postavení v Evropě a mezinárodních vztazích vůbec? Čím ČR přispěla evropskému projektu – posílila jeho stabilitu a zlepšila perspektivy dalšího rozvoje? V debatě vystoupili Štefan Füle (bývalý ministr a eurokomisař), Tereza Novotná (Institut evropských studií, Université libre de Bruxelles), Tomáš Weiss (Katedra evropských studií, IMS FSV UK) a Michael Žantovský (Knihovna Václava Havla).

„Co chci říci: slovo je úkaz tajemný, mnohoznačný, ambivalentní, zrádný. Může být paprskem světla v říši tmy, jak kdysi nazval Bělinskij Ostrovského Bouři, ale i smrtonosným šípem. A co je nejhorší: může být chvíli tím a chvíli oním, může být dokonce obojím současně!“

Slovo o slovu – samizdatová esej, 25. červenec 1989