ÚvodVidea / Večery s polskými...

Večery s polskými reportéry III.: Okraje Evropy Margo Rejmer (12. 5. 2016)

Beseda se spisovatelkou Margo Rejmer, která několik posledních let strávila v Rumunsku a Albánii a je autorkou knihy Bukurešť. Prach a krev – literární reportáže o Rumunsku zmítajícím se mezi dědictvím éry Ceauşesca a touhou po „Západě“. Knihu v překladu Jarmily Horákové vydalo vloni nakladatelství Dokořán – Jaroslava Jiskrová Máj. O romantických stereotypech, současné realitě a sílící přitažlivosti jihovýchodní Evropy debatovala Rejmer s René Kubáškem, bývalým ředitelem Českého centra v Bukurešti. Moderovala Lucie Zakopalová. Třetí setkání ze společného diskusního cyklu Polského institutu v Praze a Knihovny Václava Havla, v němž představujeme fenomén polské školy literární reportáže a její nejvýznamnější současné tváře.

„Celková otázka tedy zní: K jak hluboké zítřejší duchovní a mravní impotenci národa povede dnešní kastrace jeho kultury? Obávám se, že zhoubné společenské následky tu o mnoho let přežijí konkrétní politické zájmy, jež je vyvolaly. O to větší bude ovšem historická vina těch, kteří duchovní budoucnost národa obětovali zájmům své mocenské přítomnosti. “

Dopis Gustávu Husákovi – samizdatová esej, 8. duben 1975

Rozhovory Václava HavlaJan Lukeš: Právě proto, že jsem. Rozhovor s Ivanem M. HavlemPavel Juráček: Ze života tajtrlíků