ÚvodVidea / Spojené státy: Stále...

Spojené státy: Stále ještě jednota v různosti? (17. 5. 2016)

Diskuse Josefa Jařaba a Michaela Žantovského na následující témata: Historie formování amerického národa. Postupná amerikanizace společnosti a její kultury po vyhlášení politické samostatnosti. Asimilace přistěhovalců jako nadějný, úspěšný, ale i problematický proces. Dnešní napětí mezi kulturním pluralismem a multikulturalismem a současná prezidentská kampaň.

„Naše identita nespočívá přece v tom, že o ní mluvíme a neustále někde vykřikujeme My jsme Češi a kdo je víc, ale v tom, že jsme schopni něco originálního říct jiným, něco konkrétního vytvořit, co může zaujmout i jiné, ale co by stěží někde jinde vzniklo.“

Řeč v českém parlamentu, 12. březen 1996

Václav Havel: Zápisky obviněnéhoHavel—Prigov a česká experimentální tvorbaZdeněk Lukeš: Praha Václava Havla