ÚvodVidea / (Russian) Propaganda &...

(Russian) Propaganda & Disinformation In Ukraine (31. 5. 2016)

Two years from the outbreak of the conflict in Eastern Ukraine and illegal annexation of Crimea, Ukraine is still facing many challenges for its future development. What is the state of the media in Ukraine? How are Russian media, propaganda and disinformation campaigns influencing development in Ukraine, the building of institution and political and public debate? And how could Western communities and civil societies help to overcome these challenges?

Několik vět ke Knihovně

„Smysl to celé má jedině jako žijící či živoucí organismus, který zaujímá své nepřehlédnutelné místo v celku veřejného a politického života. […] Knihovna musí něčím originálním být jako taková, sama o sobě, ve své každodennosti, jako trvale existující fenomén či místo.“

Několik vět ke Knihovně Václava Havla, Hrádeček,

Václav Havel: Zápisky obviněnéhoHavel—Prigov a česká experimentální tvorbaZdeněk Lukeš: Praha Václava Havla