ÚvodVidea / Uvedení knihy: Naděžda...

Uvedení knihy: Naděžda Tolokonniková – Jak udělat revoluci (6. 6. 2016)

Jak udělat revoluci je kniha ruské studentky filozofie, nezávislé umělkyně a politické aktivistky, vězeňkyně, bývalé členky politicky angažované streetartové skupiny Vojna a punkové skupiny Pussy Riot. Třeskutý spis představili Marianna Placáková, překladatel Milan Dvořák, politický komentátor Libor Dvořák, Roman Týc a Michael Kocáb. Řetězového čtení úryvků se ujali osobnosti české kulturní scény. Poté následovala debata o skandálu Pussy Riot a následném věznění členek kapely, které dodnes polarizuje společnost a vzbuzuje nejednoznačné reakce.

„Mnozí dnešní Evropané či Američané pociťují bolestivě fakt, že euroamerická civilizace zničila svébytnost mimoevropských kultur, zakoušejí to jako svou vinu a cítí potřebu tuto vinu odčiňovat jakýmsi vciťováním se do jiných, přizpůsobováním se jim, podbízením se, touhou jim tak či onak „pomáhat“. To je podle mne falešná cesta… obsahuje opět onen známý pocit nadřazenosti… je to kolonialismus naruby. Je to intelektuálská křeč. Myslím, že si všichni nejlépe navzájem porozumíme, když si nebudeme na nic hrát, zůstaneme prostě všichni sami sebou a budeme se jen navzájem ctít a respektovat.“

Řeč při předávání Ceny Indíry Gándhíové, Dillí, 8. únor 1994

Rozhovory Václava HavlaJan Lukeš: Právě proto, že jsem. Rozhovor s Ivanem M. HavlemPavel Juráček: Ze života tajtrlíků