ÚvodVidea / Greil Marcus: Lipstick Traces...

Greil Marcus: Lipstick Traces (28. 6. 2016)

With classic rock critic Greil Marcus on rebellion in music from the 1960s to the present. Moderated discussion with music journalist Pavel Klusák. A unique opportunity to meet a genuine legend of rock and music journalism. One of the most important figures in his field, Greil Marcus was the first reviews editor at Rolling Stone and has written a host of books on the likes of Bob Dylan, The Doors and Van Morrison. We will devote particular attention to Marcus’s Lipstick Traces: A Secret History of the 20th Century (1989), which explores sedition in the (sub)cultures of the 20th century.

„Mnozí dnešní Evropané či Američané pociťují bolestivě fakt, že euroamerická civilizace zničila svébytnost mimoevropských kultur, zakoušejí to jako svou vinu a cítí potřebu tuto vinu odčiňovat jakýmsi vciťováním se do jiných, přizpůsobováním se jim, podbízením se, touhou jim tak či onak „pomáhat“. To je podle mne falešná cesta… obsahuje opět onen známý pocit nadřazenosti… je to kolonialismus naruby. Je to intelektuálská křeč. Myslím, že si všichni nejlépe navzájem porozumíme, když si nebudeme na nic hrát, zůstaneme prostě všichni sami sebou a budeme se jen navzájem ctít a respektovat.“

Řeč při předávání Ceny Indíry Gándhíové, Dillí, 8. únor 1994