ÚvodVidea / Greil Marcus: Lipstick Traces...

Greil Marcus: Lipstick Traces (28. 6. 2016)

With classic rock critic Greil Marcus on rebellion in music from the 1960s to the present. Moderated discussion with music journalist Pavel Klusák. A unique opportunity to meet a genuine legend of rock and music journalism. One of the most important figures in his field, Greil Marcus was the first reviews editor at Rolling Stone and has written a host of books on the likes of Bob Dylan, The Doors and Van Morrison. We will devote particular attention to Marcus’s Lipstick Traces: A Secret History of the 20th Century (1989), which explores sedition in the (sub)cultures of the 20th century.

„Do „rodiny člověka“ máme velmi daleko; dokonce se tomu ideálu spíš vzdalujeme než přibližujeme. Zájmy osobní, sobecké, státní, národní, skupinové i – chcete-li – firemní stále ještě povážlivě převládají nad zájmy vskutku obecnými a globálními. Stále jsme ještě poplatni zhoubnému a veskrze pyšnému dojmu, že člověk je vrcholem stvoření a nikoli jen jeho součástí a že tudíž smí cokoli. Stále ještě mnoho lidí říká, že jim nejde o sebe, ale o věc, ale přitom jim jde prokazatelně o sebe a nikoli o věc. Stále ještě ničíme planetu, která nám byla svěřena, i její okolí. Stále ještě zavíráme oči před rostoucími sociálními, civilizačními i etnicko-kulturními konflikty dnešního světa. Čas od času říkáme, že anonymní megamašinerie, které jsme si vytvořili, nám neslouží, ale naopak nás zotročují, stále ale nic neděláme pro to, aby tomu tak nebylo.“

Projev pro obě sněmovny Kongresu USA, Washington, 21. únor 1990

Rozhovory Václava HavlaJan Lukeš: Právě proto, že jsem. Rozhovor s Ivanem M. HavlemPavel Juráček: Ze života tajtrlíků