ÚvodVidea / Vernisáž výstavy...

Vernisáž výstavy Nejdelší noc – 21. 8. 1968

Výstava prezentuje nová zjištění o vojenském obsazení Československa v noci z 20. na 21. 8. 1968 a seznamuje návštěvníky s jednotlivými fázemi vojenských příprav a politického zajištění celé akce. K dokumentaci těchto událostí posloužily i dosud nezveřejněné snímky v Rakousku žijící nizozemské fotografky Okky Offerhaus, které v roce 2011 získal Národní archiv. Další použité fotografie a dokumenty pocházejí od pořádajících institucí: Muzea Policie a Vojenského historického ústavu a také z Vojenského ústředního archivu v Praze a Správního archivu AČR v Olomouci.

„Bytí má zkrátka paměť. A tedy i moje maličkost – buržoazní dítě, laborant, voják, kulisák, divadelní autor, disident, vězeň, prezident, penzista, veřejný fenomén a poustevník, údajný hrdina a tajný strašpytel – tu bude navždy. Respektive ne tu, ale kdesi. Nikoli však jinde. Kdesi tu.“

Zápis z 5. prosince 2005, Prosím stručně, 2006

Rozhovory Václava HavlaJan Lukeš: Právě proto, že jsem. Rozhovor s Ivanem M. HavlemPavel Juráček: Ze života tajtrlíků