ÚvodVidea / Vernisáž výstavy...

Vernisáž výstavy Nejdelší noc – 21. 8. 1968

Výstava prezentuje nová zjištění o vojenském obsazení Československa v noci z 20. na 21. 8. 1968 a seznamuje návštěvníky s jednotlivými fázemi vojenských příprav a politického zajištění celé akce. K dokumentaci těchto událostí posloužily i dosud nezveřejněné snímky v Rakousku žijící nizozemské fotografky Okky Offerhaus, které v roce 2011 získal Národní archiv. Další použité fotografie a dokumenty pocházejí od pořádajících institucí: Muzea Policie a Vojenského historického ústavu a také z Vojenského ústředního archivu v Praze a Správního archivu AČR v Olomouci.

„Tento rok nezačal dobře. Ani pro svět, ani pro mne. Jeho počátek předznamenaly vlny tsunami. Člověk si musel klást otázku: Nechce nám tím naše planeta něco sdělit, před něčím nás varovat, k něčem nás vyzvat? Čili: Jde jen o jednu z miliard kosmických událostí tvořících dějiny světa, nebo jde ještě o něco jiného?“

Zápis z 13. dubna 2005, Prosím stručně, 2006

Václav Havel: Zápisky obviněnéhoHavel—Prigov a česká experimentální tvorbaZdeněk Lukeš: Praha Václava Havla