ÚvodVidea / Čínská kulturní revoluce...

Čínská kulturní revoluce po padesáti letech (12. 9. 2016)

Letos uplynulo půl století od rozpoutání tzv. Velké proletářské kulturní revoluce v Číně. Radikální kampaň, dnes v Číně samotné označovaná oficiálně za „deset let zmatků“ (1966–76), ve své době oslovovala miliony svých účastníků, jakož i početné řady ideových souputníků na Západě a v rozvojovém světě. Její důsledky, i její vliv, jsou patrné dodnes. O podstatě a odkazu této mohutné kampaně budou diskutovat sinologové Olga Lomová a Martin Hála. Večer se konal ve spolupráci se Sinopsis, projektem Ústavu Dálného východu FF UK v Praze, a sdružením AcaMedia.

„Co chci říci: slovo je úkaz tajemný, mnohoznačný, ambivalentní, zrádný. Může být paprskem světla v říši tmy, jak kdysi nazval Bělinskij Ostrovského Bouři, ale i smrtonosným šípem. A co je nejhorší: může být chvíli tím a chvíli oním, může být dokonce obojím současně!“

Slovo o slovu – samizdatová esej, 25. červenec 1989

Václav Havel: Zápisky obviněnéhoHavel—Prigov a česká experimentální tvorbaZdeněk Lukeš: Praha Václava Havla