ÚvodVidea / Čínská kulturní revoluce...

Čínská kulturní revoluce po padesáti letech (12. 9. 2016)

Letos uplynulo půl století od rozpoutání tzv. Velké proletářské kulturní revoluce v Číně. Radikální kampaň, dnes v Číně samotné označovaná oficiálně za „deset let zmatků“ (1966–76), ve své době oslovovala miliony svých účastníků, jakož i početné řady ideových souputníků na Západě a v rozvojovém světě. Její důsledky, i její vliv, jsou patrné dodnes. O podstatě a odkazu této mohutné kampaně budou diskutovat sinologové Olga Lomová a Martin Hála. Večer se konal ve spolupráci se Sinopsis, projektem Ústavu Dálného východu FF UK v Praze, a sdružením AcaMedia.

„Do „rodiny člověka“ máme velmi daleko; dokonce se tomu ideálu spíš vzdalujeme než přibližujeme. Zájmy osobní, sobecké, státní, národní, skupinové i – chcete-li – firemní stále ještě povážlivě převládají nad zájmy vskutku obecnými a globálními. Stále jsme ještě poplatni zhoubnému a veskrze pyšnému dojmu, že člověk je vrcholem stvoření a nikoli jen jeho součástí a že tudíž smí cokoli. Stále ještě mnoho lidí říká, že jim nejde o sebe, ale o věc, ale přitom jim jde prokazatelně o sebe a nikoli o věc. Stále ještě ničíme planetu, která nám byla svěřena, i její okolí. Stále ještě zavíráme oči před rostoucími sociálními, civilizačními i etnicko-kulturními konflikty dnešního světa. Čas od času říkáme, že anonymní megamašinerie, které jsme si vytvořili, nám neslouží, ale naopak nás zotročují, stále ale nic neděláme pro to, aby tomu tak nebylo.“

Projev pro obě sněmovny Kongresu USA, Washington, 21. únor 1990