ÚvodVidea / Čínská kulturní revoluce...

Čínská kulturní revoluce po padesáti letech (12. 9. 2016)

Letos uplynulo půl století od rozpoutání tzv. Velké proletářské kulturní revoluce v Číně. Radikální kampaň, dnes v Číně samotné označovaná oficiálně za „deset let zmatků“ (1966–76), ve své době oslovovala miliony svých účastníků, jakož i početné řady ideových souputníků na Západě a v rozvojovém světě. Její důsledky, i její vliv, jsou patrné dodnes. O podstatě a odkazu této mohutné kampaně budou diskutovat sinologové Olga Lomová a Martin Hála. Večer se konal ve spolupráci se Sinopsis, projektem Ústavu Dálného východu FF UK v Praze, a sdružením AcaMedia.

„Můj liknavý vztah ke studiu Kafkova díla vychází z z nejasného dojmu, že nemusím všechno opakovaně z Kafky číst, protože beztak vím, co v jeho díle mohu nalézt… Jsem dokonce v skrytu duše přesvědčen, že kdyby Kafka neexistoval a já uměl psát lépe, než umím, napsal bych celé jeho dílo já.“

Řeč při předávání čestného doktorátu Hebrejské univerzity, Jeruzalém, 26. duben 1990