ÚvodVidea / Čínská kulturní revoluce...

Čínská kulturní revoluce po padesáti letech (12. 9. 2016)

Letos uplynulo půl století od rozpoutání tzv. Velké proletářské kulturní revoluce v Číně. Radikální kampaň, dnes v Číně samotné označovaná oficiálně za „deset let zmatků“ (1966–76), ve své době oslovovala miliony svých účastníků, jakož i početné řady ideových souputníků na Západě a v rozvojovém světě. Její důsledky, i její vliv, jsou patrné dodnes. O podstatě a odkazu této mohutné kampaně budou diskutovat sinologové Olga Lomová a Martin Hála. Večer se konal ve spolupráci se Sinopsis, projektem Ústavu Dálného východu FF UK v Praze, a sdružením AcaMedia.

Všem občanům – výzva

„Uznáte-li, že je v určitém okamžiku přiměřenější chovat se jako Hus, chovejte se jako Hus, uznáte-li naopak, že je účinnější chovat se jako Švejk, chovejte se jako Švejk.“

Václav Havel, 26. srpen 1968

Jan Lukeš: Právě proto, že jsem. Rozhovor s Ivanem M. HavlemPavel Juráček: Ze života tajtrlíkůPomozte nám prošlápnout Havel Walk!