ÚvodVidea / Jana Kopelentová: Čeští...

Jana Kopelentová: Čeští političtí vězni (18. 10. 2016)

Večer Jany Kopelentové Rehak, kulturní antropoložky, působící na University of Maryland, která se dlouhodobě zabývá sociální a urbánní ekologií, sociální nerovností a také kulturní historií východní Evropy. V devadesátých letech pracovala v České republice s uprchlíky po černobylské katastrofě a s komunitou bývalých politických vězňů. Nyní představila svou knihu Czech Political Prisoners: Recovering Face, v níž se zaměřuje na osudy politických vězňů padesátých let.

„Člověk si tu ovšem – ať chce nebo nechce – musí často klást otázku, zda to má všechno smysl a jaký… Odpověď – pozitivní odpověď – nalézám nakonec vždycky jen v sobě, ve své celkové víře ve smysl věcí, ve své naději. Čemu je totiž člověk vlastně odpovědný? K čemu se vztahuje? Co je posledním horizontem jeho počínání; absolutním úběžníkem všeho, co dělá; neobelstitelnou „pamětí bytí“, svědomím světa i nejvyšší „soudní“ instancí; co je tím rozhodujícím měřítkem, pozadím či prostorem každé jeho existenciální zkušenosti? A co je zároveň tím nejdůležitějším svědkem či záhadným partnerem jeho každodenních rozprav se sebou samým; tím, čeho se člověk – ať je vržen do jakékoliv situace – nepřetržitě ptá, na co spoléhá a k čemu se svým konáním obrací; tím, co ho svou vševědoucností a nepodplatitelností straší i zachraňuje; tím, na co člověk vlastně jedině dá a kvůli čemu se snaží? “

Dopisy Olze – eseje psané ve vězení, dopis, 7. srpen 1980

Rozhovory Václava HavlaJan Lukeš: Právě proto, že jsem. Rozhovor s Ivanem M. HavlemPavel Juráček: Ze života tajtrlíků