ÚvodVidea / Jana Kopelentová: Čeští...

Jana Kopelentová: Čeští političtí vězni (18. 10. 2016)

Večer Jany Kopelentové Rehak, kulturní antropoložky, působící na University of Maryland, která se dlouhodobě zabývá sociální a urbánní ekologií, sociální nerovností a také kulturní historií východní Evropy. V devadesátých letech pracovala v České republice s uprchlíky po černobylské katastrofě a s komunitou bývalých politických vězňů. Nyní představila svou knihu Czech Political Prisoners: Recovering Face, v níž se zaměřuje na osudy politických vězňů padesátých let.

„Technika – toto dítě moderní vědy jakožto dítěte novověké metafyziky – se vymkla člověku z rukou, přestala mu sloužit, zotročila ho a donutila, aby jí asistoval u přípravy své vlastní zkázy. A člověk nezná východisko: nedisponuje myšlenkou, vírou a tím méně nějakým politickým konceptem, který by mu vrátil situaci do jeho rukou; bezmocně přihlíží, jak onen chladně fungující stroj, který vytvořil, ho nezadržitelně pohlcuje a vytrhuje ze všech jeho přirozených vazeb (například z jeho „domova“ v nejrůznějším slova smyslu, včetně jeho domova v biosféře), jak ho vzdaluje zkušenosti bytí a uvrhuje do „světa jsoucen“.“

Moc bezmocných – samizdatová esej, říjen 1978