ÚvodVidea / Jana Kopelentová: Čeští...

Jana Kopelentová: Čeští političtí vězni (18. 10. 2016)

Večer Jany Kopelentové Rehak, kulturní antropoložky, působící na University of Maryland, která se dlouhodobě zabývá sociální a urbánní ekologií, sociální nerovností a také kulturní historií východní Evropy. V devadesátých letech pracovala v České republice s uprchlíky po černobylské katastrofě a s komunitou bývalých politických vězňů. Nyní představila svou knihu Czech Political Prisoners: Recovering Face, v níž se zaměřuje na osudy politických vězňů padesátých let.

„A jsme zase u toho: čecháčkovství. Starej se sám o sebe, nepleť se do cizích věcí, přikrč se a přihrb – jsme obklopeni horami, ty světové vichry se nám přeženou nad hlavami, a pak si budeme dál vrtat na svém dvorečku. Co moudrých statí či celých knih bylo o tomhle našem domácím sobectví napsáno!“

Zápis z 26. dubna 2005, Prosím stručně, 2006

Rozhovory Václava HavlaJan Lukeš: Právě proto, že jsem. Rozhovor s Ivanem M. HavlemPavel Juráček: Ze života tajtrlíků