ÚvodVidea / Jana Kopelentová: Čeští...

Jana Kopelentová: Čeští političtí vězni (18. 10. 2016)

Večer Jany Kopelentové Rehak, kulturní antropoložky, působící na University of Maryland, která se dlouhodobě zabývá sociální a urbánní ekologií, sociální nerovností a také kulturní historií východní Evropy. V devadesátých letech pracovala v České republice s uprchlíky po černobylské katastrofě a s komunitou bývalých politických vězňů. Nyní představila svou knihu Czech Political Prisoners: Recovering Face, v níž se zaměřuje na osudy politických vězňů padesátých let.

Z dopisu Straně zelených

„Nechceme-li, aby v našem rybníce byli navždy jen dva tlustí sumci, musíme tam nasadit i nějakou štiku. Sumci navíc obvykle myslí jen na to, jak přežít nejbližší výlov, a odmítají myslet dál. Ale my přece nechceme, aby z naší země byla za třicet let jen průmyslová poušť, sloužící sice růstu růstu, ale vyzařující jediné: totální beznaděj. Jinými slovy: volme zelené!“

Dopis, 6. září 2009

Václav Havel: Zápisky obviněnéhoHavel—Prigov a česká experimentální tvorbaZdeněk Lukeš: Praha Václava Havla