ÚvodVidea / Občanská neposlušnost,...

Občanská neposlušnost, právo na odpor a demokratický právní řád (24. 10. 2016)

Právo na odpor nebo občanská neposlušnost jsou nástroje, které jsou považovány za zcela legitimní v dobách nesvobody a útlaku. Jaké mají ovšem místo ve společnosti, která se nazývá demokratická? Poznáme demokracii podle toho, že dokáže akceptovat diskusi nad sebou samou? Nebo se musíme spoléhat pouze na pravidla, která sama upravuje? Debaty se zúčastnili: Pavel Uhl, právník a politolog, a Karel Šimka, právník, politolog a soudce Nejvyššího správního soudu. Diskusi moderoval František Korbel, právník a bývalý náměstek ministra spravedlnosti.

Několik vět ke Knihovně

„Smysl to celé má jedině jako žijící či živoucí organismus, který zaujímá své nepřehlédnutelné místo v celku veřejného a politického života. […] Knihovna musí něčím originálním být jako taková, sama o sobě, ve své každodennosti, jako trvale existující fenomén či místo.“

Několik vět ke Knihovně Václava Havla, Hrádeček,