ÚvodVidea / Salon Dürrenmatt (15. 11....

Salon Dürrenmatt (15. 11. 2016)

Večer připomněl Friedricha Dürrenmatta, jednoho z největších švýcarských spisovatelů minulého století. Vedle dokumentárního filmu o jeho tvorbě, pódiové diskuze o jeho vlivu na tehdejší Československo byla rovněž přednesena slavná řeč Švýcarsko – vězení, kterou tehdy Dürrenmatt pronesl u příležitosti udělení Ceny Gottlieba Duttweilera Václavu Havlovi. Účastníky pódiové diskuse byli Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla, Markus-Alexander Antonietti, švýcarský velvyslanec, Madeleine Betschart, ředitelka Centre Dürenmatt Neuchâtel a Milan Tvrdík, Ústav germánských studií FF UK.

„Tento rok nezačal dobře. Ani pro svět, ani pro mne. Jeho počátek předznamenaly vlny tsunami. Člověk si musel klást otázku: Nechce nám tím naše planeta něco sdělit, před něčím nás varovat, k něčem nás vyzvat? Čili: Jde jen o jednu z miliard kosmických událostí tvořících dějiny světa, nebo jde ještě o něco jiného?“

Zápis z 13. dubna 2005, Prosím stručně, 2006

Václav Havel: Zápisky obviněnéhoHavel—Prigov a česká experimentální tvorbaZdeněk Lukeš: Praha Václava Havla