ÚvodVidea / Josef Kordík a Tereza...

Josef Kordík a Tereza Dubinová: Povoláním kněz (1. 11. 2016)

Kniha Svoboda jít s Bohem zachycuje vzpomínky římskokatolického faráře Josefa Kordíka (1948) na mládí, povolání ke kněžské službě, studia v litoměřickém semináři, farářskou službu ve zbídačelých Sudetech, aktivity v okruhu Charty 77 a její podpis, následné odebrání státního souhlasu k výkonu duchovenské činnosti, civilní zaměstnání zámečníka a truhláře, návrat do duchovní služby po listopadu 1989, práci vězeňského kaplana ve věznici Valdice a vybudování živé komunity v Železnici u Jičína. Tereza Dubinová, která na knize spolupracovala, je kulturoložka a hebraistka. Debatu s autory vedl a ukázky četl Jáchym Topol.

„Mnozí dnešní Evropané či Američané pociťují bolestivě fakt, že euroamerická civilizace zničila svébytnost mimoevropských kultur, zakoušejí to jako svou vinu a cítí potřebu tuto vinu odčiňovat jakýmsi vciťováním se do jiných, přizpůsobováním se jim, podbízením se, touhou jim tak či onak „pomáhat“. To je podle mne falešná cesta… obsahuje opět onen známý pocit nadřazenosti… je to kolonialismus naruby. Je to intelektuálská křeč. Myslím, že si všichni nejlépe navzájem porozumíme, když si nebudeme na nic hrát, zůstaneme prostě všichni sami sebou a budeme se jen navzájem ctít a respektovat.“

Řeč při předávání Ceny Indíry Gándhíové, Dillí, 8. únor 1994

Rozhovory Václava HavlaJan Lukeš: Právě proto, že jsem. Rozhovor s Ivanem M. HavlemPavel Juráček: Ze života tajtrlíků