ÚvodVidea / Disent podle žen – polský...

Disent podle žen – polský a český pohled (26. 1. 2017)

Úspěšný dokumentární film Solidarita podle žen otevřel v Polsku diskusi o nedoceněné roli aktivistek v protikomunistickém opozičním hnutí. Lišila se situace žen a mužů v disentu? Tuto důležitou otázku jsme připomněli v kontextu kulatých výročí vzniku dvou opozičních fenoménů, klíčových pro dějiny střední Evropy: polského Výboru na ochranu dělníků (KOR) a české Charty 77. Po projekci dokumentárního filmu následovala diskuse přímých účastnic těchto událostí na obou stranách hranice. Hostem z Polska byla Zofia Romaszewska, která společně se svým manželem vedla Intervenční kancelář KOR, tedy orgán koordinující pomoc politicky pronásledovaným. Český pohled představila Petruška Šustrová, signatářka a mluvčí Charty 77. Moderoval Maciej Ruczaj.

Několik vět ke Knihovně

„Smysl to celé má jedině jako žijící či živoucí organismus, který zaujímá své nepřehlédnutelné místo v celku veřejného a politického života. […] Knihovna musí něčím originálním být jako taková, sama o sobě, ve své každodennosti, jako trvale existující fenomén či místo.“

Několik vět ke Knihovně Václava Havla, Hrádeček,

Václav Havel: Zápisky obviněnéhoHavel—Prigov a česká experimentální tvorbaZdeněk Lukeš: Praha Václava Havla