Zakladatelé

Miloslav Petrusek

Byl uznávaným profesorem sociologie. Od roku 2000 působil na Institutu sociologických studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Byl hostujícím profesorem na Masarykově Univerzitě v Brně, externě přednášel na katedrách Kulturologie a Sociologie na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy. Od roku 2001 byl předsedou Masarykovy české sociologické společnosti. Pracoval též jako expert pro Světovou banku v oblasti modernizace výuky sociologie v Rusku. Zemřel v roce 2012. Více informací: http://www.petrusek.cz/

„Do „rodiny člověka“ máme velmi daleko; dokonce se tomu ideálu spíš vzdalujeme než přibližujeme. Zájmy osobní, sobecké, státní, národní, skupinové i – chcete-li – firemní stále ještě povážlivě převládají nad zájmy vskutku obecnými a globálními. Stále jsme ještě poplatni zhoubnému a veskrze pyšnému dojmu, že člověk je vrcholem stvoření a nikoli jen jeho součástí a že tudíž smí cokoli. Stále ještě mnoho lidí říká, že jim nejde o sebe, ale o věc, ale přitom jim jde prokazatelně o sebe a nikoli o věc. Stále ještě ničíme planetu, která nám byla svěřena, i její okolí. Stále ještě zavíráme oči před rostoucími sociálními, civilizačními i etnicko-kulturními konflikty dnešního světa. Čas od času říkáme, že anonymní megamašinerie, které jsme si vytvořili, nám neslouží, ale naopak nás zotročují, stále ale nic neděláme pro to, aby tomu tak nebylo.“

Projev pro obě sněmovny Kongresu USA, Washington, 21. únor 1990

VHED Praha 2016Zdeněk Lukeš: Praha Václava HavlaHavel@80