Cena Václava Havla za lidská práva 2017

Parlamentní shromáždění Evropské Rady (PACE) ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 zveřejnily výzvu k zasílání nominací na Cenu Václava Havla za obranu lidských práv za rok 2017. Letošní cena, již pátá v pořadí, bude udělena ve Štrasburku 9. října a po slavnostním předání bude následovat konference k poctě laureáta, která se uskuteční v Praze.

Nominujte i Vy svého kandidáta!

Stačí jen vyplnit příslušný dotazník (na stránce dole, vpravo), získat podporu 5 osob a oba formuláře zaslat do 30. dubna 2017 Parlamentnímu shromáždění Rady Evropy (mailem na: hrprize.pace@coe.int).

„Do „rodiny člověka“ máme velmi daleko; dokonce se tomu ideálu spíš vzdalujeme než přibližujeme. Zájmy osobní, sobecké, státní, národní, skupinové i – chcete-li – firemní stále ještě povážlivě převládají nad zájmy vskutku obecnými a globálními. Stále jsme ještě poplatni zhoubnému a veskrze pyšnému dojmu, že člověk je vrcholem stvoření a nikoli jen jeho součástí a že tudíž smí cokoli. Stále ještě mnoho lidí říká, že jim nejde o sebe, ale o věc, ale přitom jim jde prokazatelně o sebe a nikoli o věc. Stále ještě ničíme planetu, která nám byla svěřena, i její okolí. Stále ještě zavíráme oči před rostoucími sociálními, civilizačními i etnicko-kulturními konflikty dnešního světa. Čas od času říkáme, že anonymní megamašinerie, které jsme si vytvořili, nám neslouží, ale naopak nás zotročují, stále ale nic neděláme pro to, aby tomu tak nebylo.“

Projev pro obě sněmovny Kongresu USA, Washington, 21. únor 1990

Václav Havel: Zápisky obviněnéhoHavel—Prigov a česká experimentální tvorbaZdeněk Lukeš: Praha Václava Havla