Cena Václava Havla za lidská práva 2017

Parlamentní shromáždění Evropské Rady (PACE) ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 udělilo v pondělí 9. října 2017 Cenu Václava Havla za obranu lidských práv za rok 2017. K poctě laureáta, tureckého soudce Murata Arslana, který je nyní ve vazbě, uspořádá Knihovna VH ve středu 11. října 2017 konferenci nazvanou Jakou cenu jsme ochotni platit za lidská práva?

Laureát Ceny 2017

Trojice finalistů 2017

Konference k poctě laureáta Ceny 2017: Jakou cenu jsme ochotni platit za lidská prává?

„Do „rodiny člověka“ máme velmi daleko; dokonce se tomu ideálu spíš vzdalujeme než přibližujeme. Zájmy osobní, sobecké, státní, národní, skupinové i – chcete-li – firemní stále ještě povážlivě převládají nad zájmy vskutku obecnými a globálními. Stále jsme ještě poplatni zhoubnému a veskrze pyšnému dojmu, že člověk je vrcholem stvoření a nikoli jen jeho součástí a že tudíž smí cokoli. Stále ještě mnoho lidí říká, že jim nejde o sebe, ale o věc, ale přitom jim jde prokazatelně o sebe a nikoli o věc. Stále ještě ničíme planetu, která nám byla svěřena, i její okolí. Stále ještě zavíráme oči před rostoucími sociálními, civilizačními i etnicko-kulturními konflikty dnešního světa. Čas od času říkáme, že anonymní megamašinerie, které jsme si vytvořili, nám neslouží, ale naopak nás zotročují, stále ale nic neděláme pro to, aby tomu tak nebylo.“

Projev pro obě sněmovny Kongresu USA, Washington, 21. únor 1990