Úvod / O nás

Kdo jsme?

Knihovna Václava Havla v Kateřinské 18 na Praze 2 je místem dokumentace a výzkumu moderní české historie s důrazem na šíření myšlenek a díla Václava Havla, dramatika, bojovníka proti totalitě, vůdce Sametové revoluce 1989, československého a českého prezidenta i symbolu ostražitosti vůči jakékoli zvůli moci.

V prostorách Galerie Montmartre v Řetězové 7 na Starém Městě pražském, se nachází stálá expozice „Václav Havel: Český mýtus aneb Havel v kostce“. Zde Knihovna Václava Havla též pořádá nejrůznější semináře, autorská čtení, výstavy, koncerty a divadelní představení.

Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří

• zpřístupnění dokumentů ze spisovatelské,
    myslitelské a politické tvorby Václava Havla
  • vybudování studovny pro domácí i zahraniční badatele,
    studenty vysokých a středních škol a zájemce z široké veřejnosti
  • pořádání společenských a kulturních akcí pro veřejnost,
    zpřístupňující dílo a tvorbu Václava Havla
  • pořádání diskusních klubových setkání na společensky aktuální témata
  • vytvoření expozice o Václavu Havlovi, jeho životě a díle a o druhé polovině 20. století
„Uvažuji-li jako to, co ze mne tento svět dělá – totiž jako lidské identity zbavený šroubek gigantického soustrojí –, pak opravdu nemohu dělat nic: ničení zeměkoule, ohlupování národů a výrobu tisíců nových termojaderných bomb samozřejmě nezastavím. Uvažuji-li však jako to, čím každý z nás původně je, resp. čím každý z nás má – nezávisle na stavu světa – základní možnost se stát, totiž jako svéprávná lidská bytost, schopná odpovědnosti ke světu a za svět, pak samozřejmě mohu dělat mnoho.“

Dopisy Olze – eseje psané ve vězení, dopis, 6. březen 1982

Zdeněk Košek: Krotitel mračenCena Václava Havla za lidská práva 2014