ÚvodNovinky / Barmští poslanci v...

Barmští poslanci v Knihovně VH

6. září 2017

IlustraceDnes odpoledne přijal výkonný ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský parlamentní delegaci z Barmy/Myanmaru, která je v České republice na pozvání ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka.

V delegaci pod vedením místopředsedy Parlamentu Myanmarského svazu a místopředsedy horní komory parlamentu U Aye Thar Aunga byli poslanec U Thein Swe, předseda Výboru pro prověřování vládních záruk, zástav a závazků horní komory parlamentu, poslanec U Myo Naing, člen Výboru pro prověřování vládních záruk, zástav a závazků dolní komory parlamentu, Ko Bo Kyi, spoluzakladatel Asociace pro pomoc politickým vězňům (AAPP) sídlící původně v thajském exilu a Aung Myo Kyaw, ředitel rangúnské kanceláře AAPP. Všichni členové delegace byli za vlády vojenské junty součástí prodemokratické opozice a za své přesvědčení byli pronásledováni a vězněni.

Barmskou delegaci doprovodila Sabe Soe, ředitelka Burma Center Prague a setkání se krátce zúčastnil také bývalý ministra zahraničních věcí Karel Schwarzenberg.

Tématem rozhovoru byl vztah Václava Havla a vůdkyně barmské opozice Do Aung Schan Su Ťij, složitá cesta k demokracii v Barmě/Myanmaru a současné etnické a náboženské násilí na severu země. Místopředseda parlamentu U Aye Thar Aung podrobně vysvětlil situaci v násilím zmítané oblasti a historické souvislosti etnických a náboženských vztahů. Michael Žantovský naproti tomu zdůraznil především nutnost ochrany civilního obyvatelstva bez ohledu na etnikum a náboženskou příslušnost.

Facebook | Twitter

„Po takových příhodách se pak objevuje zákonitě volání po další hegemonizaci společnosti: zbavíme se Židů, pak Němců, pak buržoazie, pak disidentů, pak Slováků – a kdo bude na řadě příště? Romové? Homosexuálové? Cizinci vůbec? A kdo tu zbude? Čistokrevní Čecháčkové se svým dvorečkem. Nejde jen o to, že takové postoje nebo dokonce taková politika jsou nemravné, jde i o to, že jsou sebevražedné.“

Zápis z 26. dubna 2005, Prosím stručně, 2006