ÚvodNovinky / Barmští poslanci v...

Barmští poslanci v Knihovně VH

6. září 2017

IlustraceDnes odpoledne přijal výkonný ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský parlamentní delegaci z Barmy/Myanmaru, která je v České republice na pozvání ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka.

V delegaci pod vedením místopředsedy Parlamentu Myanmarského svazu a místopředsedy horní komory parlamentu U Aye Thar Aunga byli poslanec U Thein Swe, předseda Výboru pro prověřování vládních záruk, zástav a závazků horní komory parlamentu, poslanec U Myo Naing, člen Výboru pro prověřování vládních záruk, zástav a závazků dolní komory parlamentu, Ko Bo Kyi, spoluzakladatel Asociace pro pomoc politickým vězňům (AAPP) sídlící původně v thajském exilu a Aung Myo Kyaw, ředitel rangúnské kanceláře AAPP. Všichni členové delegace byli za vlády vojenské junty součástí prodemokratické opozice a za své přesvědčení byli pronásledováni a vězněni.

Barmskou delegaci doprovodila Sabe Soe, ředitelka Burma Center Prague a setkání se krátce zúčastnil také bývalý ministra zahraničních věcí Karel Schwarzenberg.

Tématem rozhovoru byl vztah Václava Havla a vůdkyně barmské opozice Do Aung Schan Su Ťij, složitá cesta k demokracii v Barmě/Myanmaru a současné etnické a náboženské násilí na severu země. Místopředseda parlamentu U Aye Thar Aung podrobně vysvětlil situaci v násilím zmítané oblasti a historické souvislosti etnických a náboženských vztahů. Michael Žantovský naproti tomu zdůraznil především nutnost ochrany civilního obyvatelstva bez ohledu na etnikum a náboženskou příslušnost.

Facebook | Twitter

„Můj liknavý vztah ke studiu Kafkova díla vychází z z nejasného dojmu, že nemusím všechno opakovaně z Kafky číst, protože beztak vím, co v jeho díle mohu nalézt… Jsem dokonce v skrytu duše přesvědčen, že kdyby Kafka neexistoval a já uměl psát lépe, než umím, napsal bych celé jeho dílo já.“

Řeč při předávání čestného doktorátu Hebrejské univerzity, Jeruzalém, 26. duben 1990