ÚvodVidea / Ludger Hagedorn: Solidarity -...

Ludger Hagedorn: Solidarity - But whose and for whom? (Solidarity of the Shaken, Day 2)

Solidarity of the Shaken Seminar organized by Václav Havel Library, 15.-16. May, Prague The basic aim of this seminar is to discuss the philosophical issues connected with the concept of human rights in today's "post-European" world. The elementary point of departure should be the experiences and philosophical underpinnings of Central European dissent and specifically the spiritual legacies of Václav Havel and Jan Patočka. The invited participants and follow-up discussions will focus on the following themes: 1. the relationship between "law-based" and "philosophical" approaches to the questions of international human rights as it appeared in the discourse of Central European dissidents' during the 1970s and 1980s; 2. the search for spiritual authority in our current post-modern/post-European world, which is particularly noticeable in the arguments of human rights defenders confronted with the oppressive state apparatuses of today's totalitarian/authoritarian/ semi-authoritarian regimes; 3. the current quest for the source of moral obligation to respect human dignity and human rights in the "post-European" world "anchored in the general human experience of the absolute" (Havel), as a fundamental value common to all world cultures, religions and civilizations.

„Do „rodiny člověka“ máme velmi daleko; dokonce se tomu ideálu spíš vzdalujeme než přibližujeme. Zájmy osobní, sobecké, státní, národní, skupinové i – chcete-li – firemní stále ještě povážlivě převládají nad zájmy vskutku obecnými a globálními. Stále jsme ještě poplatni zhoubnému a veskrze pyšnému dojmu, že člověk je vrcholem stvoření a nikoli jen jeho součástí a že tudíž smí cokoli. Stále ještě mnoho lidí říká, že jim nejde o sebe, ale o věc, ale přitom jim jde prokazatelně o sebe a nikoli o věc. Stále ještě ničíme planetu, která nám byla svěřena, i její okolí. Stále ještě zavíráme oči před rostoucími sociálními, civilizačními i etnicko-kulturními konflikty dnešního světa. Čas od času říkáme, že anonymní megamašinerie, které jsme si vytvořili, nám neslouží, ale naopak nás zotročují, stále ale nic neděláme pro to, aby tomu tak nebylo.“

Projev pro obě sněmovny Kongresu USA, Washington, 21. únor 1990

Jan Lukeš: Právě proto, že jsem. Rozhovor s Ivanem M. HavlemPavel Juráček: Ze života tajtrlíkůPomozte nám prošlápnout Havel Walk!