ÚvodVidea / Evropa a Česko 2113 - 1/4 -...

Evropa a Česko 2113 - 1/4 - O historických souvislostech

Záznam panelové diskuse z konferece Evropa a Česko 2113 Americké kulturní centrum, Praha 24. května 2013 O HISTORICKÝCH SOUVISLOSTECH Úvodní slovo: Marta Smolíková Moderátor: Prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr. Účastníci Doc. PhDr. Martin Kovář, Ph.D. Doc. PhDr. Václav Drška, Ph.D. Prof. RNDr. Ivo Budil, Dr.D., Dsc. Doc. PhDr. Michal Stehlík, Ph.D.

„Mnozí dnešní Evropané či Američané pociťují bolestivě fakt, že euroamerická civilizace zničila svébytnost mimoevropských kultur, zakoušejí to jako svou vinu a cítí potřebu tuto vinu odčiňovat jakýmsi vciťováním se do jiných, přizpůsobováním se jim, podbízením se, touhou jim tak či onak „pomáhat“. To je podle mne falešná cesta… obsahuje opět onen známý pocit nadřazenosti… je to kolonialismus naruby. Je to intelektuálská křeč. Myslím, že si všichni nejlépe navzájem porozumíme, když si nebudeme na nic hrát, zůstaneme prostě všichni sami sebou a budeme se jen navzájem ctít a respektovat.“

Řeč při předávání Ceny Indíry Gándhíové, Dillí, 8. únor 1994

Rozhovory Václava HavlaJan Lukeš: Právě proto, že jsem. Rozhovor s Ivanem M. HavlemPavel Juráček: Ze života tajtrlíků