ÚvodVidea / Evropské dialogy Václava...

Evropské dialogy Václava Havla Pražská konference 2014: PANEL 2

Evropské dialogy Václava Havla Pražská konference 2014: Občan, moc a demokracie v evropské krizi 21. - 22. února Knihovna Václava Havla Panel 2: Hledání evropského projektu The EU has a problem regarding its executive powers, with a growing part of the public distrusting Brussels as a self-propelling machine. It is a paradox that while the European parliament has acquired more and more power since its first elections in 1979, the participation of voters is in constant decline. That has to do with the fact that the political parties are incapable or unwilling to accept these elections as a European political contest, preferring rather to turn them into a second or third round of their own domestic elections. The public will become engaged in EU matters only if they can once again see Europe as a joint response to a great history that affects "us". Europe has exhausted its post-war narrative and needs to reinvent its project. What could it be today? Moderátor: Ivan Krastev (Vídeň -- Sofie) Diskutující: Milena Vicenová (Praha), Attila Bartha (Budapešť) Chair: Tomáš Sedláček (Praha)

„Mnozí dnešní Evropané či Američané pociťují bolestivě fakt, že euroamerická civilizace zničila svébytnost mimoevropských kultur, zakoušejí to jako svou vinu a cítí potřebu tuto vinu odčiňovat jakýmsi vciťováním se do jiných, přizpůsobováním se jim, podbízením se, touhou jim tak či onak „pomáhat“. To je podle mne falešná cesta… obsahuje opět onen známý pocit nadřazenosti… je to kolonialismus naruby. Je to intelektuálská křeč. Myslím, že si všichni nejlépe navzájem porozumíme, když si nebudeme na nic hrát, zůstaneme prostě všichni sami sebou a budeme se jen navzájem ctít a respektovat.“

Řeč při předávání Ceny Indíry Gándhíové, Dillí, 8. únor 1994

Jan Lukeš: Právě proto, že jsem. Rozhovor s Ivanem M. HavlemPavel Juráček: Ze života tajtrlíkůPomozte nám prošlápnout Havel Walk!