ÚvodVidea / Evropské dialogy Václava...

Evropské dialogy Václava Havla Pražská konference 2014: PANEL 2

Evropské dialogy Václava Havla Pražská konference 2014: Občan, moc a demokracie v evropské krizi 21. - 22. února Knihovna Václava Havla Panel 2: Hledání evropského projektu The EU has a problem regarding its executive powers, with a growing part of the public distrusting Brussels as a self-propelling machine. It is a paradox that while the European parliament has acquired more and more power since its first elections in 1979, the participation of voters is in constant decline. That has to do with the fact that the political parties are incapable or unwilling to accept these elections as a European political contest, preferring rather to turn them into a second or third round of their own domestic elections. The public will become engaged in EU matters only if they can once again see Europe as a joint response to a great history that affects "us". Europe has exhausted its post-war narrative and needs to reinvent its project. What could it be today? Moderátor: Ivan Krastev (Vídeň -- Sofie) Diskutující: Milena Vicenová (Praha), Attila Bartha (Budapešť) Chair: Tomáš Sedláček (Praha)

„Do „rodiny člověka“ máme velmi daleko; dokonce se tomu ideálu spíš vzdalujeme než přibližujeme. Zájmy osobní, sobecké, státní, národní, skupinové i – chcete-li – firemní stále ještě povážlivě převládají nad zájmy vskutku obecnými a globálními. Stále jsme ještě poplatni zhoubnému a veskrze pyšnému dojmu, že člověk je vrcholem stvoření a nikoli jen jeho součástí a že tudíž smí cokoli. Stále ještě mnoho lidí říká, že jim nejde o sebe, ale o věc, ale přitom jim jde prokazatelně o sebe a nikoli o věc. Stále ještě ničíme planetu, která nám byla svěřena, i její okolí. Stále ještě zavíráme oči před rostoucími sociálními, civilizačními i etnicko-kulturními konflikty dnešního světa. Čas od času říkáme, že anonymní megamašinerie, které jsme si vytvořili, nám neslouží, ale naopak nás zotročují, stále ale nic neděláme pro to, aby tomu tak nebylo.“

Projev pro obě sněmovny Kongresu USA, Washington, 21. únor 1990