ÚvodVidea / Diskuze Jana Macháčka:...

Diskuze Jana Macháčka: Vývoj na Ukrajině a česká zahraniční politika (6. 3. 2014)

Poslední vývoj na Ukrajině a postoj naší zahraniční komentoval v Knihovně Václava Havla novinář a analytik Jan Macháček se svými hosty. Pozvání přijali: Libor Dvořák, Ondřej Soukup, Alexej Sevruk, Kateřina Šafaříková, Jiří Schneider, Lenka Víchová.

„Mnozí dnešní Evropané či Američané pociťují bolestivě fakt, že euroamerická civilizace zničila svébytnost mimoevropských kultur, zakoušejí to jako svou vinu a cítí potřebu tuto vinu odčiňovat jakýmsi vciťováním se do jiných, přizpůsobováním se jim, podbízením se, touhou jim tak či onak „pomáhat“. To je podle mne falešná cesta… obsahuje opět onen známý pocit nadřazenosti… je to kolonialismus naruby. Je to intelektuálská křeč. Myslím, že si všichni nejlépe navzájem porozumíme, když si nebudeme na nic hrát, zůstaneme prostě všichni sami sebou a budeme se jen navzájem ctít a respektovat.“

Řeč při předávání Ceny Indíry Gándhíové, Dillí, 8. únor 1994