ÚvodVidea / Výzvy, paradoxy, hry:...

Výzvy, paradoxy, hry: Václav Havel - IV. Pokoušení (24. 3. 2014)

Variace stále aktuálního faustovského příběhu z poloviny 80. let, v němž Václav Havel zachytil souboj o vlastní identitu s nesmyslnými mechanismy moci, ale hlavně s ďáblem v každém z nás. Tématem večera budou zajímavé okolnosti vzniku hry, reflexe a připomínky samotného autora, ukázky z několika profesionálních představení a Ivan M. Havel v nezávislé videoinscenaci z let, kdy hra nesměla na československá jeviště. Během večera promluvil Vladimír Just a Jitka Sloupová. Vybrané ukázky přečetl Karel Beseda. Cyklus večerů věnovaných divadelním hrám Václava Havla připravuje Anna Freimanová.

Několik vět ke Knihovně

„Smysl to celé má jedině jako žijící či živoucí organismus, který zaujímá své nepřehlédnutelné místo v celku veřejného a politického života. […] Knihovna musí něčím originálním být jako taková, sama o sobě, ve své každodennosti, jako trvale existující fenomén či místo.“

Několik vět ke Knihovně Václava Havla, Hrádeček,

Rozhovory Václava HavlaJan Lukeš: Právě proto, že jsem. Rozhovor s Ivanem M. HavlemPavel Juráček: Ze života tajtrlíků