ÚvodVidea / Markéta Křížová:...

Markéta Křížová: Indiáni v latinské Americe. Od bezvýznamnosti do prezidentských paláců.

Závěrečná přednáška z cyklu koncipovaného Markétou Křížovou (Středisko ibero-amerických studií FF UK). Po celé 19. a většinu 20. století byli latinskoameričtí Indiáni téměř neviditelní, vytěsnění z politického života a jejich kultura potlačována. V posledních desetiletích však, díky souběhu sociálních procesů a narůstající citlivosti světové veřejnosti vůči problémům „čtvrtého světa", začínají brát svůj osud do vlastních rukou. Udělení Nobelovy ceny Rigobertě Menchú v roce 1992, ohlas vyvolaný zapatistickým povstáním na jihu Mexika nebo skutečnost, že se prezidenty Peru a Bolívie stali muži honosící se svým indiánským původem, se staly mezníky ve zviditelňování indiánské otázky na celém území Latinské Ameriky. Zároveň se ale stále více odhaluje i hloubka sociálních a ekonomických problémů a objevují se nové, zapříčiněné turismem, narůstající ekonomickou globalizací i devastací přírodního prostředí.

„Tento rok nezačal dobře. Ani pro svět, ani pro mne. Jeho počátek předznamenaly vlny tsunami. Člověk si musel klást otázku: Nechce nám tím naše planeta něco sdělit, před něčím nás varovat, k něčem nás vyzvat? Čili: Jde jen o jednu z miliard kosmických událostí tvořících dějiny světa, nebo jde ještě o něco jiného?“

Zápis z 13. dubna 2005, Prosím stručně, 2006