ÚvodVidea / Markéta Křížová:...

Markéta Křížová: Indiáni v latinské Americe. Od bezvýznamnosti do prezidentských paláců.

Závěrečná přednáška z cyklu koncipovaného Markétou Křížovou (Středisko ibero-amerických studií FF UK). Po celé 19. a většinu 20. století byli latinskoameričtí Indiáni téměř neviditelní, vytěsnění z politického života a jejich kultura potlačována. V posledních desetiletích však, díky souběhu sociálních procesů a narůstající citlivosti světové veřejnosti vůči problémům „čtvrtého světa", začínají brát svůj osud do vlastních rukou. Udělení Nobelovy ceny Rigobertě Menchú v roce 1992, ohlas vyvolaný zapatistickým povstáním na jihu Mexika nebo skutečnost, že se prezidenty Peru a Bolívie stali muži honosící se svým indiánským původem, se staly mezníky ve zviditelňování indiánské otázky na celém území Latinské Ameriky. Zároveň se ale stále více odhaluje i hloubka sociálních a ekonomických problémů a objevují se nové, zapříčiněné turismem, narůstající ekonomickou globalizací i devastací přírodního prostředí.

„Mnozí dnešní Evropané či Američané pociťují bolestivě fakt, že euroamerická civilizace zničila svébytnost mimoevropských kultur, zakoušejí to jako svou vinu a cítí potřebu tuto vinu odčiňovat jakýmsi vciťováním se do jiných, přizpůsobováním se jim, podbízením se, touhou jim tak či onak „pomáhat“. To je podle mne falešná cesta… obsahuje opět onen známý pocit nadřazenosti… je to kolonialismus naruby. Je to intelektuálská křeč. Myslím, že si všichni nejlépe navzájem porozumíme, když si nebudeme na nic hrát, zůstaneme prostě všichni sami sebou a budeme se jen navzájem ctít a respektovat.“

Řeč při předávání Ceny Indíry Gándhíové, Dillí, 8. únor 1994

Václav Havel: Zápisky obviněnéhoHavel—Prigov a česká experimentální tvorbaZdeněk Lukeš: Praha Václava Havla