ÚvodVidea / Když ekonomie není o...

Když ekonomie není o penězích (12. 5. 2014)

Ekonomové nesledují pouze peněžní toky. Na tomto setkání jsme chtěli ukázat významné proudy ekonomického uvažování, kterým je počítání korun v peněžence dost vzdálené. Téma uváděl a besedu řídil Vít Macháček. hosté: Petr Bartoň (ekonom Chicagské školy se zkušenostmi z univerzit v Chicagu a Cambridge). Minulý týden v 83 letech zemřel legendární ekonom Chicagské školy, nobelista Gary Becker. Petr Bartoň se v medailonku ohlédl za jeho životem a pokusil se osvětlit, kým Gary Becker byl a kým naopak nebyl. Petr Houdek (Přírodovědecká fakulta UK a Univerzita J. E. Purkyně) ve svém bloku představil téma z oblasti neuroekonomie. Promluvil o tom, jak pozornost a sebekontrola jsou omezené zdroje a k čemu vede jejich vyčerpání. Tomáš Mlčoch (Institutu pro zdravotní ekonomiku) ve svém referátu popsal vliv kultury na lidské rozhodování. Pokusil se zamyslet nad tím, do jaké míry je neférové chování dáno kulturním prostředím a jaké jsou jeho následky. Večer zakončil Marek Hudík (Centrum pro teoretická studia) se svým příspvěkem "Od kartelů k tenisu". Ukázal některé objevy teorie her a aplikoval herně teoretické postupy na sport. Akci zaštiťoval Behavioral Economics Society -- spolek studentů převážně z Vysoké školy ekonomické.

„Ostatně není přesně to – podezíravost ke slovům a jejich usvědčování z hrůzy, která v nich může nenápadně dřímat – nejvlastnějším posláním intelektuála? Vzpomínám si, že André Glucksmann mluvil kdysi v Praze o tom, že intelektuál má být jako Kassandra, protože jeho úkolem je dobře slyšet slova mocných, hlídat je, varovat před nimi a věštit, co by mohla zlého znamenat či přinést.“

Slovo o slovu – samizdatová esej, 25. červenec 1989