ÚvodVidea / Když ekonomie není o...

Když ekonomie není o penězích (12. 5. 2014)

Ekonomové nesledují pouze peněžní toky. Na tomto setkání jsme chtěli ukázat významné proudy ekonomického uvažování, kterým je počítání korun v peněžence dost vzdálené. Téma uváděl a besedu řídil Vít Macháček. hosté: Petr Bartoň (ekonom Chicagské školy se zkušenostmi z univerzit v Chicagu a Cambridge). Minulý týden v 83 letech zemřel legendární ekonom Chicagské školy, nobelista Gary Becker. Petr Bartoň se v medailonku ohlédl za jeho životem a pokusil se osvětlit, kým Gary Becker byl a kým naopak nebyl. Petr Houdek (Přírodovědecká fakulta UK a Univerzita J. E. Purkyně) ve svém bloku představil téma z oblasti neuroekonomie. Promluvil o tom, jak pozornost a sebekontrola jsou omezené zdroje a k čemu vede jejich vyčerpání. Tomáš Mlčoch (Institutu pro zdravotní ekonomiku) ve svém referátu popsal vliv kultury na lidské rozhodování. Pokusil se zamyslet nad tím, do jaké míry je neférové chování dáno kulturním prostředím a jaké jsou jeho následky. Večer zakončil Marek Hudík (Centrum pro teoretická studia) se svým příspvěkem "Od kartelů k tenisu". Ukázal některé objevy teorie her a aplikoval herně teoretické postupy na sport. Akci zaštiťoval Behavioral Economics Society -- spolek studentů převážně z Vysoké školy ekonomické.

„Po takových příhodách se pak objevuje zákonitě volání po další hegemonizaci společnosti: zbavíme se Židů, pak Němců, pak buržoazie, pak disidentů, pak Slováků – a kdo bude na řadě příště? Romové? Homosexuálové? Cizinci vůbec? A kdo tu zbude? Čistokrevní Čecháčkové se svým dvorečkem. Nejde jen o to, že takové postoje nebo dokonce taková politika jsou nemravné, jde i o to, že jsou sebevražedné.“

Zápis z 26. dubna 2005, Prosím stručně, 2006

Rozhovory Václava HavlaJan Lukeš: Právě proto, že jsem. Rozhovor s Ivanem M. HavlemPavel Juráček: Ze života tajtrlíků