ÚvodVidea / Talks in English -- Paul...

Talks in English -- Paul Wilson and Václav Havel (15. 5. 2014)

The second in a short series of talks in English with colleagues and friends of Václav Havel. Paul Wilson is a freelance journalist, magazine editor, radio producer and translator of Czech literature. He spent ten years in Czechoslovakia (1967--1977) and he was eventually expelled by the Communist government for his association with the dissident movement. In addition to translating many plays, essays, books, and speeches by Václav Havel, he has published many articles on Havel's work as a dissident and politician. Some of them have been published, In Czech, in his recent book, Bohemian Rhapsodies (Torst). Chaired by writer and journalist David Vaughan.

Několik vět ke Knihovně

„Smysl to celé má jedině jako žijící či živoucí organismus, který zaujímá své nepřehlédnutelné místo v celku veřejného a politického života. […] Knihovna musí něčím originálním být jako taková, sama o sobě, ve své každodennosti, jako trvale existující fenomén či místo.“

Několik vět ke Knihovně Václava Havla, Hrádeček,