ÚvodVidea / Vyhnání a návrat...

Vyhnání a návrat krymyských Tatarů (19. 5. 2014)

18. května uplynulo sedmdesát let ode dne, kdy dal Stalin celý krymskotatarský národ naložit do vlaků a deportovat z Krymu hlavně do Střední Asie. Knihovna Václava Havla si výročí deportace připomněla projekcí filmu "Vyhnání a návrat krymských Tatarů" (30 min) a následnou besedou o minulosti i současnosti Krymu a Ukrajiny se scenáristkou filmu, novinářkou Petruškou Šustrovou a s dokumentaristkou Krystynou Krauze (autorkou filmu "Tatarské touhy").

„Celková otázka tedy zní: K jak hluboké zítřejší duchovní a mravní impotenci národa povede dnešní kastrace jeho kultury? Obávám se, že zhoubné společenské následky tu o mnoho let přežijí konkrétní politické zájmy, jež je vyvolaly. O to větší bude ovšem historická vina těch, kteří duchovní budoucnost národa obětovali zájmům své mocenské přítomnosti. “

Dopis Gustávu Husákovi – samizdatová esej, 8. duben 1975