ÚvodVidea / Jan Grossman mezi literaturou...

Jan Grossman mezi literaturou a divadlem (18. 6. 2014)

Večer věnovaný soubornému vydání literárněkritických, teatrologických, obecně estetických a publicistických prací Jana Grossmana (1925--1993), jedné z nejvýraznějších osobností české kultury druhé poloviny 20. století. Do světové dramatiky se zapsaly jeho inscenace havlovské, haškovské, kafkovské či jarryovské. Promluví Marie Málková-Grossmanová, Marta Ljubková, Jiří Pelán a Petr Šrámek, editor dvousvazkové edice Mezi literaturou a divadlem (Torst). Uvádí Jan Šulc.

„Vůbec mne netrápí tak zvané rozpory různých myšlenkových systémů a nepřipadá mi vůbec nijak zvrácené počínat si v tomto směru zcela „situačně“: když mi určitý termín, určitá terminologie nebo určitá teorie připadá v některé konkrétní situaci jako výstižná, nemám vůbec žádné zábrany ji plně exploatovat (a vůbec mi nevadí, jevím-li se v takovém okamžiku jako epigon), zároveň se tím ale vůbec necítím zavázán k jakékoli „věrnosti“.“

Dopisy Olze – eseje psané ve vězení, dopis, 1. květen 1981