ÚvodVidea / Jan Grossman mezi literaturou...

Jan Grossman mezi literaturou a divadlem (18. 6. 2014)

Večer věnovaný soubornému vydání literárněkritických, teatrologických, obecně estetických a publicistických prací Jana Grossmana (1925--1993), jedné z nejvýraznějších osobností české kultury druhé poloviny 20. století. Do světové dramatiky se zapsaly jeho inscenace havlovské, haškovské, kafkovské či jarryovské. Promluví Marie Málková-Grossmanová, Marta Ljubková, Jiří Pelán a Petr Šrámek, editor dvousvazkové edice Mezi literaturou a divadlem (Torst). Uvádí Jan Šulc.

„Můj liknavý vztah ke studiu Kafkova díla vychází z z nejasného dojmu, že nemusím všechno opakovaně z Kafky číst, protože beztak vím, co v jeho díle mohu nalézt… Jsem dokonce v skrytu duše přesvědčen, že kdyby Kafka neexistoval a já uměl psát lépe, než umím, napsal bych celé jeho dílo já.“

Řeč při předávání čestného doktorátu Hebrejské univerzity, Jeruzalém, 26. duben 1990