ÚvodVidea / Jan Grossman mezi literaturou...

Jan Grossman mezi literaturou a divadlem (18. 6. 2014)

Večer věnovaný soubornému vydání literárněkritických, teatrologických, obecně estetických a publicistických prací Jana Grossmana (1925--1993), jedné z nejvýraznějších osobností české kultury druhé poloviny 20. století. Do světové dramatiky se zapsaly jeho inscenace havlovské, haškovské, kafkovské či jarryovské. Promluví Marie Málková-Grossmanová, Marta Ljubková, Jiří Pelán a Petr Šrámek, editor dvousvazkové edice Mezi literaturou a divadlem (Torst). Uvádí Jan Šulc.

„Do „rodiny člověka“ máme velmi daleko; dokonce se tomu ideálu spíš vzdalujeme než přibližujeme. Zájmy osobní, sobecké, státní, národní, skupinové i – chcete-li – firemní stále ještě povážlivě převládají nad zájmy vskutku obecnými a globálními. Stále jsme ještě poplatni zhoubnému a veskrze pyšnému dojmu, že člověk je vrcholem stvoření a nikoli jen jeho součástí a že tudíž smí cokoli. Stále ještě mnoho lidí říká, že jim nejde o sebe, ale o věc, ale přitom jim jde prokazatelně o sebe a nikoli o věc. Stále ještě ničíme planetu, která nám byla svěřena, i její okolí. Stále ještě zavíráme oči před rostoucími sociálními, civilizačními i etnicko-kulturními konflikty dnešního světa. Čas od času říkáme, že anonymní megamašinerie, které jsme si vytvořili, nám neslouží, ale naopak nás zotročují, stále ale nic neděláme pro to, aby tomu tak nebylo.“

Projev pro obě sněmovny Kongresu USA, Washington, 21. únor 1990