ÚvodVidea / Jan Grossman mezi literaturou...

Jan Grossman mezi literaturou a divadlem (18. 6. 2014)

Večer věnovaný soubornému vydání literárněkritických, teatrologických, obecně estetických a publicistických prací Jana Grossmana (1925--1993), jedné z nejvýraznějších osobností české kultury druhé poloviny 20. století. Do světové dramatiky se zapsaly jeho inscenace havlovské, haškovské, kafkovské či jarryovské. Promluví Marie Málková-Grossmanová, Marta Ljubková, Jiří Pelán a Petr Šrámek, editor dvousvazkové edice Mezi literaturou a divadlem (Torst). Uvádí Jan Šulc.

„Tento rok nezačal dobře. Ani pro svět, ani pro mne. Jeho počátek předznamenaly vlny tsunami. Člověk si musel klást otázku: Nechce nám tím naše planeta něco sdělit, před něčím nás varovat, k něčem nás vyzvat? Čili: Jde jen o jednu z miliard kosmických událostí tvořících dějiny světa, nebo jde ještě o něco jiného?“

Zápis z 13. dubna 2005, Prosím stručně, 2006

Rozhovory Václava HavlaJan Lukeš: Právě proto, že jsem. Rozhovor s Ivanem M. HavlemPavel Juráček: Ze života tajtrlíků