ÚvodVidea / Imperfect Democracy: Václav...

Imperfect Democracy: Václav Havel's Concerns about the Development of Democracy (14. 10. 2014)

A panel discussion on Václav Havel's legacy and on his vision of the future of democracy. Introduced by Marta Smolíková, Director of the Václav Havel Library, moderated by Tomáš Vrba, Chairman of the Forum 2000 Board of Directors. The panelists are John Shattuck, President and Rector, Central European University, Hungary/USA; Jan Macháček, journalist and Chairman of Board of Trustees of the Václav Havel Library, and Michael Žantovský, Ambassador to the United Kingdom. Event in English was organised in cooperation with the Forum 2000 conference.

Několik vět ke Knihovně

„Smysl to celé má jedině jako žijící či živoucí organismus, který zaujímá své nepřehlédnutelné místo v celku veřejného a politického života. […] Knihovna musí něčím originálním být jako taková, sama o sobě, ve své každodennosti, jako trvale existující fenomén či místo.“

Několik vět ke Knihovně Václava Havla, Hrádeček,

Václav Havel: Zápisky obviněnéhoHavel—Prigov a česká experimentální tvorbaZdeněk Lukeš: Praha Václava Havla