ÚvodVidea / Ivan M. Havel: Blending čili...

Ivan M. Havel: Blending čili splývání (26. 1. 2015)

Novotvar „sletenec“ je blendem českých slov „spletenec“ a „slepenec“ – co však může označovat? Snad něco, co je zčásti spletené a zčásti slepené. Nebo dokonce co se nejdřív slétlo, pak propletlo a nakonec slepilo. Obdobně ještěvrtka je současně ještěrka a vývrtka. Blending, v jazykovědě celkem okrajový lexikologický pojem, se ukazuje být inspirativním tématem pro mnoho oborů od matematiky přes kulturní antropologii až po umění. Něco se slučuje, kříží, prostupuje, navzájem oplodňuje. Ale hlavně – princip blendingu může sloužit jako jedna z metafor použitelných při zkoumání lidské (ale i počítačové) kreativity.

„Tento rok nezačal dobře. Ani pro svět, ani pro mne. Jeho počátek předznamenaly vlny tsunami. Člověk si musel klást otázku: Nechce nám tím naše planeta něco sdělit, před něčím nás varovat, k něčem nás vyzvat? Čili: Jde jen o jednu z miliard kosmických událostí tvořících dějiny světa, nebo jde ještě o něco jiného?“

Zápis z 13. dubna 2005, Prosím stručně, 2006