ÚvodVidea / Živé duše: aktuální...

Živé duše: aktuální ruská kultura a její české souvislosti I (12. 2. 2015)

Významné momenty české recepce ruské kultury. První večer rusisty Tomáše Glance (Universität Zürich) z přednáškového cyklu věnujícího se současné ruské kultuře. Jak ruská kultura proniká do českého prostředí a co by měl vědět zájemce, který nemá přístup k primárním zdrojům, nýbrž je odkázaný na zprostředkující roli českých kritiků, překladatelů, kurátorů a distributorů? Recepce cizí kultury je ukotvená v tradicích. V našem případě jde o několik období, která výrazně ovlivnila vnímání Ruska a v jejichž následcích žijeme dodnes. Kromě obrození šlo hlavně o Masaryka, recepci modernismu v jeho různých podobách na počátku 20. století a za první republiky. Dále následovalo kulturní zprostředkovatelství 60. let, korigující dovoz oficiální sovětské produkce obratem k dílům autorů avantgardy, emigrace a samizdatu. Během normalizace se vztah k ruské kultuře politizuje, cenzoruje, redukuje, ale pokračuje. Na co a jak navazují tendence, které pozorujeme v posledním čtvrtstoletí a v současnosti?

„Po pravdě řečeno, nejen Američané a jiní cizinci mne považují za jakéhosi pohádkového prince nebo aspoň hlavní postavu pohádkové story, ale cosi naprosto neuvěřitelného na svém osudu si čas od času uvědomuji i já. A trochu přestávám svůj osud chápat, ba připadám si jako takový menší omyl dějin.“

Zápis z 22. dubna 2005, Prosím stručně, 2006

Rozhovory Václava HavlaJan Lukeš: Právě proto, že jsem. Rozhovor s Ivanem M. HavlemPavel Juráček: Ze života tajtrlíků