ÚvodVidea / Živé duše: aktuální...

Živé duše: aktuální ruská kultura a její české souvislosti I (12. 2. 2015)

Významné momenty české recepce ruské kultury. První večer rusisty Tomáše Glance (Universität Zürich) z přednáškového cyklu věnujícího se současné ruské kultuře. Jak ruská kultura proniká do českého prostředí a co by měl vědět zájemce, který nemá přístup k primárním zdrojům, nýbrž je odkázaný na zprostředkující roli českých kritiků, překladatelů, kurátorů a distributorů? Recepce cizí kultury je ukotvená v tradicích. V našem případě jde o několik období, která výrazně ovlivnila vnímání Ruska a v jejichž následcích žijeme dodnes. Kromě obrození šlo hlavně o Masaryka, recepci modernismu v jeho různých podobách na počátku 20. století a za první republiky. Dále následovalo kulturní zprostředkovatelství 60. let, korigující dovoz oficiální sovětské produkce obratem k dílům autorů avantgardy, emigrace a samizdatu. Během normalizace se vztah k ruské kultuře politizuje, cenzoruje, redukuje, ale pokračuje. Na co a jak navazují tendence, které pozorujeme v posledním čtvrtstoletí a v současnosti?

„A jsme zase u toho: čecháčkovství. Starej se sám o sebe, nepleť se do cizích věcí, přikrč se a přihrb – jsme obklopeni horami, ty světové vichry se nám přeženou nad hlavami, a pak si budeme dál vrtat na svém dvorečku. Co moudrých statí či celých knih bylo o tomhle našem domácím sobectví napsáno!“

Zápis z 26. dubna 2005, Prosím stručně, 2006