ÚvodVidea / Města pro lidi, lidé pro...

Města pro lidi, lidé pro města (23. 4. 2015) Česká verze

Debata o ideálech a praxi občanské participace v samosprávě – diskutovat budou komunální politici, kteří se v Česku a Polsku o proměnu způsobu vedení měst a obcí pokouší či v nedávné minulosti pokoušeli. Jak v Polsku, tak v Česku v posledních letech sílí hlasy po větším zapojení občanů do formování budoucnosti míst, v nichž žijeme. Jak využít tuto energii pozitivně? Jak hodnotit fungování nástrojů, jako je například participační tvorba městských rozpočtů? A jak vypadá konfrontace ideálů městských aktivistů s realitou komunální politiky? Zazní příspěvky o participačním rozpočtu města Lodž od Grzegorza Justyńskiho (náměstek), primátor Gorzowa Wielkopolského Jacek Wójcicki přednese příspěvek na téma městských aktivistů a samosprávy, dále vystoupí primátor Karlových Varů Petr Kulhánek, starosta Městské části Praha 14 Radek Vondra, radní pro rozvoj Prahy 7 Lenka Burgerová nebo varšavský radní a zakladatel sdružení Miasto jest nasze Jan Śpiewak. Seminář se uskutečnil v Knihovně Václava Havla u příležitosti 25. výročí samosprávné reformy v Polsku a Česku ve spolupráci s reSITE a Polským institutem v Praze.

Několik vět ke Knihovně

„Smysl to celé má jedině jako žijící či živoucí organismus, který zaujímá své nepřehlédnutelné místo v celku veřejného a politického života. […] Knihovna musí něčím originálním být jako taková, sama o sobě, ve své každodennosti, jako trvale existující fenomén či místo.“

Několik vět ke Knihovně Václava Havla, Hrádeček,

Rozhovory Václava HavlaJan Lukeš: Právě proto, že jsem. Rozhovor s Ivanem M. HavlemPavel Juráček: Ze života tajtrlíků